Subiect "revin la de ce?" Deschis de ioan p la data: 02/05/2009 9:10am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
revin la de ce?
Scris de: ioan p la data: 02/05/2009 9:10am
Gen:M
Data nasterii:03.1954
Stagiul de cotizare:35ani11luni
Alte date:Subinginer electromecanic.Am lucrat anterior anului 2001 ,2 ani grupa I de munca (subteran) si 20 ani grupa II .Am absolvit institutul de mine Petrosani,sectia subingineri,in anul 1977 cand m-am si angajat.In anul 1976 am efectuat un an stagiul militar.Din anul 2001 am fost incadrat in conditii speciale pana in dec 2006.Am incetat activitatea in martie 2008. In total am 20 ani gr.II si 9 ani 7 luni gr.I.,restul fiind conditii normale Momentan sunt in somaj.Va rog sa-mi spuneti cand indeplinesc conditiile de pensionare
Re: revin la de ce?
Scris de: la pensie la data: 02/06/2009 5:51am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupele de munca, in 12 martie 2019 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupele I si II au fost prevazute in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001. Dupa aceasta data stagiile anterioare in aceste grupe au fost echivalate cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” prevazuta in noua lege a pensiilor 19/2000.
Pentru stagiul in grupa I beneficiati de un spor de vechime de 1 an iar pentru stagiul in gr II un spor de vechime de 5 ani care impreuna cu stagiul asimilat pentru facultate, stagiu militar si perioada de somaj se adauga la stagiul de cotizare.
In functie de prevederile legii pensiilor 19/2000 reducerea varstei de pensionare se face astfel:
Daca locul dv de munca de gr I a fost echivalat cu conditii speciale prin prevederile legii 19/2000 stagiul de 2 ani de grupa I cumulat cu stagiul in conditii speciale dupa aprilie 2001 realizati un stagiu total de 9 ani si 7 luni in conditii speciale pentru care aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare si a stagiului complet de cotizare cu 3 ani. (paradoxal in cazul dv era mai bine daca stagiul de 2 ani in gr I se echivala cu conditii deosebite si se adauga la stagiul in gr II)
Stagiul in gr II a fost echivalat cu conditii deosebite prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 si pentru stagiul de 20 ani in grupa conditii deosebite beneficiati de o reducere a varstei de pensionare cu 4 ani si 6 luni.
Cumuland cele doua reduceri ale varstei de pensionare rezulta un total de 7 ani si 6 luni care va da dreptul la iesirea la pensie la limita de varsta in 12 septembrie 2011.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1