Subiect "ACTE NECESARE" Deschis de C ION la data: 01/14/2014 6:07am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
ACTE NECESARE
Scris de: C ION la data: 01/14/2014 6:07am
Gen:M
Data nasterii:18.07.1958
Stagiul de cotizare:19 ANI SI 2 LUNI
Alte date:Am lucrat 19 ani si 2 luni la revizia de vagoane craiova pana in 1998.
Intrebare: as dori sa stiu daca pot inainta dosarul de pensie si ce acte imi trebuie?
Re: ACTE NECESARE
Scris de: la pensie la data: 01/15/2014 11:27am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 18 iulie 2023 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Ne pare rau darn u va putem calcula daca aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare pentru stagiul de cotizare lurat deoarece nu ati precizat daca acesta a fost incadrat in una din grupele de munca. Pentru aceasta trebuie sa intrebati la intreprinderea la care ati lucrat acest stagiu si daca acesta a fost incadrat in una din grupele de munca reveniti si ne comunicati
Lista complecta a actelor pe care trebuie sa le contina dosarul de pensie pentru limita de varsta le gasiti la adresa urmatoare :
http://www.pensiiprahova.ro/prestatii/pensii/limita-de-varsta/acte-necesare/
Re: ACTE NECESARE
Scris de: C ION la data: 01/16/2014 3:37am
Gen:m
Data nasterii:18.07.1958
Stagiul de cotizare:19 ani si 2 luni in grupa 1
Alte date:am lucrat 19 ani si 2 luni in grupa 1 s am inteles ca pot iesi la pensie.
Intrebare:ce acte sunt necesare pentru dosarul de pensie daca e cazul?
Re: ACTE NECESARE
Scris de: la pensie la data: 01/18/2014 6:52am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 18 iulie 2023 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Prin legea 380/2013 stagiul dv in grupa I a fost echivalat cu grupa “conditii speciale” Cu rezerva ca inca nu au fost publicate normele de aplicare ale acestei legi
Pentru stagiile de 19 ani si 2 luni in gr I de un spor de vechime de 9 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare.
Pentru stagiile de 19 ani in conditii speciale aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 9 ani si 6 luni si va puteti pensiona imediat cu pensie pentru limita de varsta daca impreuna cu sporul de stagiu realizati un stagiu de cotizare de 35 ani. Daca nu mai aveti alt stagiu de cotizare decat cei 19 ani si 2 luni in gr I cu sporul de vechime ralizati un stagiu total de 28 ani si 2 luni si nu puteti beneficia de reducerea varstei de pensionare
V-am indicat sa cautati lista actelor necesare la adresa urmatoare :
http://www.pensiiprahova.ro/prestatii/pensii/limita-de-varsta/acte-necesare/
Re: ACTE NECESARE
Scris de: C ION la data: 01/18/2014 8:07am
Gen:m
Data nasteri iunie 1958
Stagiul de cotizare:26 ani cotizare din care 19 si 2 luni grupa 1.
Alte date:multumesc pt raspuns.
Intrebare:la cei 26 ani se adauga cei 9? si pot inainta dosarul? multumesc frumos.
Re: ACTE NECESARE
Scris de: la pensie la data: 01/20/2014 10:00am
In urma corectarii stagiului de cotizare raspunsul nostru se modifica astfel :
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 18 iulie 2023 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Prin legea 380/2013 stagiul dv in grupa I a fost echivalat cu grupa “conditii speciale” Cu rezerva ca inca nu au fost publicate normele de aplicare ale acestei legi
Pentru stagiile de 19 ani si 2 luni in gr I de un spor de vechime de 9 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati stagiul total de cotizare de 35 ani si 6 luni.
Pentru stagiile de 19 ani in conditii speciale aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 9 ani si 6 luni si va puteti pensiona imediat cu pensie pentru limita de varsta
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1