Subiect "iesire la pensie" Deschis de Tanasa Alexandra la data: 02/05/2009 9:54am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
iesire la pensie
Scris de: Tanasa Alexandra la data: 02/05/2009 9:54am
Gen:iesire la pensie
Data nasterii:23-02-1959
Stagiul de cotizare:35 ani
Alte date:
Intrebare:pot iesi la pensie dupa 35 de ani de vechime?
Re: iesire la pensie
Scris de: la pensie la data: 02/06/2009 6:35am
Datele dv sunt confuze . Dupa calculele noastre nu puteti avea in prezent 35 ani vechime ci probabil sa-l aveti peste cel putin 1 an. Deasemeni genul l-am dedus feminin dupa numele celei care a trimis mesajul.

Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 23 februarie 2019 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Deci pentru pensie la limita de varsta trebuie sa indepliniti ambele conditii, varsta standard de pensionare si stagiul complet de cotizare.
Puteti cere pensie anticipata la varsta de 55 ani daca atunci veti avea un stagiu de cotizare 40 ani.
Puteti cere pensie anticipata partiala la varsta de 55 ani daca atunci veti avea un stagiu de cotizare 35 ani.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1