Subiect "pensie" Deschis de vasile la data: 01/14/2014 3:27pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie
Scris de: vasile la data: 01/14/2014 3:27pm
Gen:M
Data nasterii:02/01/1957
Stagiul de cotizare:35 ANI 6 LUNI
Alte date:1 an 6 luni armata, 4 luni concentrare. 1 luna somaj 4 luni somaj tehnic 23 ani grupa II
Intrebare: cind pot iesi la pensie la limita de vista? dar la anticipata , sau anticipata partial?
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 01/15/2014 12:45pm
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 02 ianuarie 2022 la varsta standard de pensionare de 65 ani stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 23 ani lucrat in grupa II beneficiati de un spor de vechime de 5 ani si 9 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiile assimilate pentru perioadele de stagiu military, concentrare, somaj si somaj tehnic si realizati un stagiu total de cotizare de 37 ani si 9 luni.
Pentru stagiul de 23 ani lucrat in grupa II echivalata cu conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 5 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 60 ani adica in 02 ianuarie 2017.
Pensiile anticipata si anticipata partiala nu sunt avantajoase pentru dv deoarece le puteti obtine tot la varsta de 60 ani.
Re: pensie
Scris de: Nelu la data: 01/17/2014 4:08pm
Stagiul de cotizare:Imi cer scuze ca intervin ati precizat pt cei 23 de ani de gr2 ca se da un spor de vechime de 5ani si 9luni iar la cei 35ani si 6luni ati facut calculul doar la armata la concentrare si la somaj dar nu ati adaugat la calcul si sporul de 5ani si 9luni iar domnul Vasile ar avea un stagiu total de cotizare de 43ani si 6 luni??
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 01/20/2014 9:33am
Pentru domnul Nelu
Aveti dreptate, am facut o eroare la calculul stagiului total de cotizare si va multumim pentru observatie.
Insa trebuie sa precizam ca dupa corectarea acestei erori datele de iesire la pensie pentru limita de varsta si anticipata sau anticipata partiala nu se modifica.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1