Subiect "calcul grupe de munca" Deschis de acsintoaie gheorghe la data: 01/15/2014 7:54am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul grupe de munca
Scris de: acsintoaie gheorghe la data: 01/15/2014 7:54am
Gen:calcul grupe de munca
Data nasterii:1955
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:am 39 de ani lucrati din care 16 ani la GRUPA A ii A cand pot iesi le pensie anticipat?
Re: calcul grupe de munca
Scris de: la pensie la data: 01/16/2014 3:20am
Datele sunt neclare: nu ati dat genul, am luat in calcul masculin, ati dat numai anul nasterii iar grupa de munca este neclara, am luat in calcul grupa II
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 16 ani lucrat in grupa II beneficiati de un spor de vechime de 4 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 43 ani.
Pentru stagiul de 16 ani lucrat in grupa II echivalata cu conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 3 ani si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 61 ani si 6 luni.
Aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata la varsta de 60 ani.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1