Subiect "Cand pot iesi la pensie fara penalizare?" Deschis de Nicu C. la data: 01/15/2014 3:24pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Cand pot iesi la pensie fara penalizare?
Scris de: Nicu C. la data: 01/15/2014 3:24pm
Gen: m
Data nasterii: 26-04-1955
Stagiul de cotizare: -
Alte date:

Lucrez incepand cu 1 septembrie 1981 pana in prezent, in mod continuu. Din punctul de vedere al grupei situatia sta in felul urmator:

3 ani si 8 luni - gr 1 de munca in procent de 70%
6 ani si 5 luni - gr 1 de munca in procent de 75%
1 an - gr 1 in procent de 90%
2 ani si 1 luna - 90% - gr 2
si 3 ani si 6 luni - 100% - CONDITII DEOSEBITE

Intrebare: Cand pot iesi la pensie fara penalizare, avand in vedere anii lucrati in grupa 1 de munca, conform noilor reglementari intrate in vigoare in decembrie 2013?

Mai postasem acest mesaj acum cateva zile, insa acum nu il mai gasesc pe forum. Imi cer scuze pentru eventuala repetitie.

Va multumesc, o seara buna va doresc.
NC
Re: Cand pot iesi la pensie fara penalizare?
Scris de: la pensie la data: 01/16/2014 7:54am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 26 aprilie 2020 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Prin legea 380/2013 stagiile dv in grupa I au fost echivalate cu grupa “conditii speciale”
Stagiul de cotizare lucrat in gr II a fost echivalat cu conditii deosebite
Pentru stagiile de 11 ani in gr I si 2 ani si 1 luna in gr II si 3 ani si 6 luni in conditii deosebite (nu se iau in calcul procentele lucrate in grupele de munca) beneficiati de un spor de vechime de 6 ani si 9 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu de cotizare de 39 ani si 1 luna.
Pentru stagiile de 8 ani si 3 luni in conditii speciale si 5 ani si 4 luni in conditii deosebite ( se iau in calcul procentele lucrate in grupele de munca) aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 4 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 61 ani adica in 26 aprilie 2016.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata cu 9 %, la varsta de 60 ani adica in 26 aprilie 2015.
Nu puteti beneficia de pensie anticipata, nediminuata deoarece pentru aceasta trebuie sa aveti stagiul total de cotizare de 43 ani (va lipsesc 3 ani si 11 luni).
Re: Cand pot iesi la pensie fara penalizare?
Scris de: Nicu C. la data: 01/17/2014 2:42pm
La cele spuse initial mai am de adaugat 5 ani de facultate (facuta la zi, 1976-1981) plus 1 an si 4 luni de armata.

Avand in vedere aceste 2 aspecte, as putea deja iesi la pensie?

Va multumesc, o zi buna va doresc!
Re: Cand pot iesi la pensie fara penalizare?
Scris de: la pensie la data: 01/20/2014 9:20am
Regretam dar stagiile de cotizare asimilate pentru studii universitare si stagiul militar nu se iau in calculul stagiului de cotizare de 43 ani pentru a beneficia de pensie anticipata, nediminuata.
In concluzie ramane valabil raspunsul dat anterior.
Re: Cand pot iesi la pensie fara penalizare?
Scris de: Nicu C. la data: 01/24/2014 9:03am
Mai am o intrebare, daca se poate: pentru cei 5 ani si 4 luni lucrati in conditii deosebite nu primesc niciun fel de reducere la varsta de pensionare?
Re: Cand pot iesi la pensie fara penalizare?
Scris de: la pensie la data: 01/28/2014 4:19am
Pentru stagiile in conditii deosebite se primeste reducerea varstei de pensionare numai daca acestea sunt de minim 6 ani.
Re: Cand pot iesi la pensie fara penalizare?
Scris de: Nicu C. la data: 02/15/2014 6:13am
Penalizarea aceea de 9% pe ce perioada se va aplica? O voi avea 1 an de zile, cat ar mai fi trebuit sa treaca pana sa ies la pensie fara penalizare, sau voi avea tot timpul pensia cu 9% penalizare?
Re: Cand pot iesi la pensie fara penalizare?
Scris de: la pensie la data: 02/18/2014 2:31am
Diminuarea pensiei anticipate partiale de 9 % o veti avea numai timp de 1 an cat veti avea pensie anticipata partiala. La trecerea la pensie pentru limita de varsta se va elimina diminuarea.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1