Subiect "trecerea din P2la pensie de drept" Deschis de bidirel constantin la data: 01/16/2014 8:54am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
trecerea din P2la pensie de drept
Scris de: bidirel constantin la data: 01/16/2014 8:54am
Gen:B
Data nasterii:20.06.1949
Stagiul de cotizare;40
Alte date:
Intrebare:In luna martie ar trebui sa trec de la pensia de invaliditate la pensia de drept,va rog sa-mi spuneti cum trebuie sa procedez?
Re: trecerea din P2la pensie de drept
Scris de: blueM la data: 01/16/2014 9:05am
bidirel constantin :
Gen:B
Data nasterii:20.06.1949
Stagiul de cotizare;40
Alte date:
Intrebare:In luna martie ar trebui sa trec de la pensia de invaliditate la pensia de drept,va rog sa-mi spuneti cum trebuie sa procedez?

******************************
Art. 64 din Legea pensiilor:
(2) Transformarea pensiei anticipate în pensie pentru limită de vârstă, în condiţiile prevăzute la alin. (1), se face din oficiu.

Dar ... nu e rau daca faceti o cerere in acest sens catre Casa de pensii, aproape de data indeplinirii varstei de pensie limita de varsta
Re: trecerea din P2la pensie de drept
Scris de: blueM la data: 01/16/2014 9:07am
blueM :
bidirel constantin :
Gen:B
Data nasterii:20.06.1949
Stagiul de cotizare;40
Alte date:
Intrebare:In luna martie ar trebui sa trec de la pensia de invaliditate la pensia de drept,va rog sa-mi spuneti cum trebuie sa procedez?

******************************
Art. 64 din Legea pensiilor:
(2) Transformarea pensiei anticipate în pensie pentru limită de vârstă, în condiţiile prevăzute la alin. (1), se face din oficiu.

Dar ... nu e rau daca faceti o cerere in acest sens catre Casa de pensii, aproape de data indeplinirii varstei de pensie limita de varsta

SCUZE!!
asta e Art corect pentru limita varsta
[b]ART. 82
(1) La data îndeplinirii condiţiilor pentru acordarea pensiei pentru limită de vârstă, pensia de invaliditate devine pensie pentru limită de vârstă.[/b]
Re: trecerea din P2la pensie de drept
Scris de: la pensie la data: 01/17/2014 3:05pm
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 20 martie 2014 la varsta standard de pensionare de 64 ani si 9 luni,
Asa cum precizeaza domnul blueM conform art 82 din aceeasi lege a pensiilor, pensia de invaliditate se transforma din oficiu (fara cerere) in pensie pentru limita de varsta si se recalculeaza luandu-se in calcul perioada in care ati beneficiat de pensie de invaliditate..
Din pacate recalcularea pensiei in conditii normale dureaza cateva luni la fel ca in cazul calcularii unei pensii. Dar la inceputul acestui an nu mai este o perioada normala si recalcularea va dura ceva mai mult. Dar pentru a fi sigur ca nu ati fost uitat dupa o perioada rezonabila de 1-2 luni, daca nu primiti pensia recalculata, depuneti o cerere in care sa reamintiti ca aveti dreptul recalcularii pensiei.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1