Subiect "pensie anticipat partial" Deschis de Ionescu Constantin la data: 01/21/2014 6:02am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipat partial
Scris de: Ionescu Constantin la data: 01/21/2014 6:02am
Gen:B
Data nasterii:28.08.1954
Stagiul de cotizare:La data de 01.01.2014 ,35 ani si 9 luni cotizati plus 2 perioade de somaj de 9+15 luni=2 ani
Alte date:
Intrebare:La stabilirea stagiului de cotizare pentru acordarea pensiei anticipate partiale nu se iau in calcul perioadele asimilate prevazute pentru studii superioare, stagiu militar, perioada cand asiguratul a beneficiat de pensie de invaliditate si stagiile de cotizare lucrate in strainatate .Perioadele de somaj se iau in calcul la pensia anticipata partiala?
Multumesc anticipat !
Re: pensie anticipat partial
Scris de: Nelu la data: 01/22/2014 5:07am
Stagiul de cotizare:Somajul se ia in calcul la stagiul de cotizare atat la pensia anticipata,anticipata partiala cåt si la limita de varsta,iar studiile universitare si armata se iau in calcul doar la pensia pt limita de varsta
Re: pensie anticipat partial
Scris de: Nelu la data: 01/22/2014 5:17am
Somajul se ia in calcul la stagiul de cotizare atat la pensia anticipata,anticipata partiala cåt si la limita de varsta,iar studiile universitare si armata se iau in calcul doar la pensia pt limita de varsta
Re: pensie anticipat partial
Scris de: la pensie la data: 01/22/2014 8:12am
Raspunsul domnului Nelu este corect.
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 28 august 2019, la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata cu 45 % la varsta de 60 ani adica in 28 august 2014.
La pensile anticipata partiala si anticipata nu se iau in calcul stagiile de cotizare asimilate pentru studii universitare, stagiul militar si pensie de invaliditate, in schimb se iau in calcul stagiile de cotizare asimilate pentru somaj.
Stagiile de cotizare din strainatate se iau in calculul stagiului de cotizare (numai ca vechime) pentru pensie pentru limita de varsta iar pentru pensiile anticipata si anticipata partiala daca aceasta clauza este pevazuta in acordul bilateral in domeniul asigurarilor sociale intre cele doua tari.
In acordurile bilaterale cu tarile din UE este prevazut ca la calculul stagiile de cotizare pentru pensile anticipata si anticipata partiala sa fie recunoscute si stagiile lucrate in strainatate.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1