Subiect "adev gr a2a" Deschis de valerian ion la data: 01/21/2014 8:26am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
adev gr a2a
Scris de: valerian ion la data: 01/21/2014 8:26am
Gen:m
Data nasterii:3mai 1953
Stagiul de cotizare:33 ani din care 20 ani de gr a 2 a
Alte date:am adeverinta de grupa 100la 100
Intrebare:ar trebui sa ies lapensie de virstala 3 mai 2014,dar una din adeverinteeliberate de consult meneger ipurl spune casa de pensii ca nu ar fi valabila ca ag judicial preotul george nu are atestare de a elibera adeverinte.Mentionez ca la consult meneger am fost trimis de directia de arhive nationale Bucuresti.fara aceasta adev nu pot iesi la 61 de ani.C E TREBUIE SA FAC?cU MULTA STIMA!
Re: adev gr a2a
Scris de: la pensie la data: 01/22/2014 1:39pm
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 03 mai 2018 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 20 ani lucrat in gr II beneficiati de un spor de vechime de 5 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati stagiul total de cotizare de 38 ani
Pentru stagiul de 20 ani lucrat in grupa II echivalata cu conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 4 ani si 6 luni si va puteti pensiona imediat cu pensie pentru limita de varsta
Nu cunoastem daca firma care v-a eliberat adeverinta are sau nu acest drept dar stim ca firmele care administreaza arhivele de personal ale societatilor desfiintate si care au drept sa emita adeverinte sunt agreate de catre directia arhivelor statului. Deci noi credem ca ar trebui sa mergeti inapoi la Directia Arhivelor Nationale Bucuresti si sa cereti explicatii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1