Subiect "Data depunere dosar" Deschis de GICA la data: 01/22/2014 1:39am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Data depunere dosar
Scris de: GICA la data: 01/22/2014 1:39am
Gen:F
Data nasterii:5 aprilie 1961
Stagiul de cotizare:35ani
Alte date:22 grupa 1
Intrebare:Va multumesc pentru raspunsurile anterioare si va mai rog sa mentionati daca este o data limita pana la care se poate beneficia de noua lege 380/2013 privind reintroducerea grupei 1. Intrebarea vine ca urmare a faptului ca eliberarea adeverintelor care certifica lucrul in grupa 1 si sporul de noapte poate dura pana la cateva luni? si-a doua intrebare ; este posibil sa mi se calculeze dupa noile normative privind introducerea grupei 1 o pensie mai mica decat colegii mei care au iesit la pensie acum 7 ani si care au lucrat in aceleasi conditii si chiar un stagiu de cotizare mai mic? Multumesc mult pentru intelegere si raspunsurile competente ,apreciem munca dvs!
Re: Data depunere dosar
Scris de: la pensie la data: 01/22/2014 1:36pm
Echivalarea stagiilor de gr I cu conditii speciale prin modificarile prevederilor legii pensiilor, prin legea 380/2013, nu are termen si acest drept al dv se poate pierde numai prin o noaua modificare a legii, putin probabila. In schimb nu puteti beneficia de acest drept pe care il aveti si in prezent decat la data depunerii dosarului de pensionare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1