Subiect "Gr.II nerecunoscuta" Deschis de Moise Elena la data: 01/22/2014 3:26am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Gr.II nerecunoscuta
Scris de: Moise Elena la data: 01/22/2014 3:26am
Gen:F
Data nasterii:15.06.1955
Stagiul de cotizare:38 ani
Alte date:
Intrebare:
Am lucrat in Gr.II de munca ,operator, operator consola(calculator).Intreprinderea a eliberat adeverinta conf.Ordinului MMOS/501990,HGR 1223/1990, scrisoare 124/DA/1994,specifîcand ca s-a virat si retinut cota CAS La Bugetul Asiguratilor de Stat, si o alta adeverinta in care se mentioneaza ca am beneficiat de 25% spor la salariul tarifar lunar ,conf.Legii 57/1974, art.71 , alin.4 .Pentru intreaga perioada s-a retinut si virat cota CAS la Bugetul Asigurarilor Sociale de Stat.S-a mentionat si in cartea de munca ca s-a lucrat in Gr.II de munca in proportie de 100%.
Casa de Pensii refuza sa ia in considerare GR.II motivind ca meseria de operator nu se incadreaza in GR.II.
Multumesc anticipat !
Re: Gr.II nerecunoscuta
Scris de: la pensie la data: 01/23/2014 3:43am
Nu putem preciza daca functionarii casei de pensii au dreptate sau nu pentruca nu cunoastem documentatia intocmita de intreprindere cu locurile de munca care au fost incadrate in grupa II de munca.
Pentru clarificarea situatiei aveti urmatorii pasi de facut:
- Depunerea unei contestatii catre Comisia Centrala de Contestatii, la registratura casei de pensii, anexand si copii de pe actele doveditoare.
- Daca raspunsul la contestatie este nemultumitor puteti deschide o actiune in justitie (la tribunal). Aceasta actiune este lipsita de taxe.
Re: Gr.II nerecunoscuta
Scris de: VALERIU PIELEANU la data: 02/06/2024 5:41am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1