Subiect "pensie anticipata" Deschis de Elena la data: 01/22/2014 5:44am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata
Scris de: Elena la data: 01/22/2014 5:44am
Gen:f
Data nasterii:29 10 1958
Stagiul de cotizare:28 de ani
Alte date:3 ani in grupa 1
Intrebare:cand pot depune dosarul pentru pensie anticipata?
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 01/23/2014 6:56am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 29 ianuarie 2020 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 3 luni, stagiul complet de cotizare de 31 ani si 3 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Grupa I a fost pana in 1 aprilie 2001 dupa aceasta data stagiile anterioare in grupa I au fost echivalate cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” astfel :
-Prin legea 380/2013 toate stagiile de minim 6 ani in grupa I au fost echivalate cu grupa “conditii speciale”. Stagiul dv fiind mai mic de 6 ani nu puteti beneficia de aceasta lege
-Prin legea pensiilor 263/2010 au fost echivalate cu grupa “conditii speciale” numai activitatile nominalizate in anexa 2 din societatile nominalizate la anexa 3 la aceasta lege si stagii mai mari de minim 2 ani
. Informatia privind echivalarea stagiului dv de gr I o obtineti de la unitatea la care ati lucrat acest stagiu sau analizand anexele 2 si 3 la legea pensiilor 263/2010.
Pentru stagiul de 3 ani in gr I nu beneficiati de spor de vechime pentruca acest stagiu este sub 5 ani
Daca stagiul in gr I a fost echivalat cu conditii speciale pentru un stagiu de 3 ani lucrat in conditii speciale aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 1 an si 6 luni si va puteati pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 59 ani si 9 luni adica in 29 iulie 2018.
Daca stagiul dv in gr I a fost echivalat cu conditii deosebite pentru un stagiu de 3 ani lucrat in conditii deosebite nu beneficiati de reducerea varstei de pensionare deoarece acest stagiu este sub 6 ani.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala dupa varsta de 56 ani si 3 luni adica dupa 29 ianuarie 2015 atunci cand realizati stagiul de cotizare de 31 ani si 3 luni (va lipsesc 3 ani si 3 luni).
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1