Subiect "noile norme" Deschis de Nela la data: 01/22/2014 9:34am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
noile norme
Scris de: Nela la data: 01/22/2014 9:34am
Gen:f
Data nasterii:03.03.1958
Stagiul de cotizare:35
Alte date:3 ani grupa speciala ; 16 ani conditii deosebite restul anilor, conditii normale.
Intrebare:Intrebarea mea este : Pana la modificarea legii referitor la grupa 1, eu beneficiam de un total de 5 ani reducere ( 1.5 + 3,5 ), urmand ca in martie sa-mi depun dosarul ! Acum, aud ca trebuie sa fi lucrat cel purin 6 ani in grupa 1 ( echivalata cu grupa speciala ) ca sa pot beneficia de acea reducere ! Care este adevarul ? Ma pot astepta la surprize cand apar normele metodologice de aplicare a noii legi ?
Re: noile norme
Scris de: la pensie la data: 01/23/2014 8:07am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 03 martie 2019 la varsta standard de pensionare de 61 ani, stagiul complet de cotizare de 31 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Grupa I a fost pana in 1 aprilie 2001 dupa aceasta data stagiile anterioare in grupa I au fost echivalate cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” astfel :
1)-Prin legea 380/2013 toate stagiile de minim 6 ani in grupa I au fost echivalate cu grupa “conditii speciale”.
2)-Prin legea pensiilor 263/2010 au fost incadrate in grupa “conditii speciale” activitatile nominalizate in anexa 2 din societatile nominalizate la anexa 3 la aceasta lege si stagii mai mari de minim 2 ani (inclusive stagiile lucrate in gr I inainte de 01 aprilie 2001 in aceste locuri de munca)
Din prezentarea facuta de dv intelegem ca echivalarea stagiului in gr I cu conditii speciale s-a facut inainte de aparitia legii 380/2013 si deci va incadrati in punctual 2 si stagiul de 3 ani in conditii speciale este luat in calcul deoarece este mai mare de 2 ani
. In aceasta situatie pentru stagiul de 3 ani in in conditii speciale si 16 ani in conditii deosebite (probabil gr II) beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 5 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 56 ani adica in 03 martie 2014.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1