Subiect "CALCUL PENSIE" Deschis de RUSANU VIRGIL la data: 01/22/2014 10:07am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
CALCUL PENSIE
Scris de: RUSANU VIRGIL la data: 01/22/2014 10:07am
Gen:m
Data nasterii:02.08.1951
Stagiul de cotizare:35 ani si 7 luni
Alte date:1an si 4 luni armata, 5 ani facultate,6 ani, 7 luni si 20 zile (in agricultura anii 1980-1986),10 ani in grupa a 2a de munca.
Intrebare:cum evidentiez acestea respectiv grupele de munca in tabelul de calcul si daca norma de hrana intra in calculul pensiei. multumesc
Re: CALCUL PENSIE
Scris de: la pensie la data: 01/23/2014 8:39am
Perioadele prezentate nu insumeaza stagiul de cotizare prezentat.
Perioadele enumerate vor fi introduse in program astfel :
-Stagiul militar numai prin selectarea codului “S”
- Facultatea numai prin selectarea codului “F”
- Perioada lucrata in agricultura daca a fost ca salariat prin selectarea codului “L” si introducerea salariului tarifar si a eventualelor sporuri. Norma de hrana nu intra in calculul pensiei.
- Daca perioada lucrata in agricultura a fost ca membru cooperator Trebuie sa va prezentati la Casa de pensii cu o adeverinta sau un alt act care sa certifice numarul de norme realizate si acestea sa fie transformate in “ani utili”. Daca in acest caz reveniti si ne prezentati numarul de ani utili va prezentam punctajul anual obtinut care apoi trebuie sa-l introduceti in program
- Dupa introducerea datelor de mai sus reveniti si va vom calcula noi punctajul suplimentar pentru stagiul in grupa de munca.
Inainte de introducerea datelor cititi informatiile de pe site in special cele de la paginile de la adresele :
http://www.lapensie.com/forum/baza-de-calcul-a-punctajului-pensiei.php
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Re: CALCUL PENSIE
Scris de: RUSANU VIRGIL la data: 01/23/2014 11:48am
Gen:m
Data nasterii:02.08.1951
Stagiul de cotizare:35
Alte date:
Intrebare:pe perioada din agricultura a lucrat ca inginer agronom sef ferma ( 6ani,7 luni grupa a2a de munca). Cum evidentiez asta in calculator?
Re: CALCUL PENSIE
Scris de: la pensie la data: 01/23/2014 11:59am
V-am eplicat aceasta in raspunsul anterior :
- Perioada lucrata in agricultura, daca a fost ca salariat, prin selectarea codului “L” si introducerea salariului tarifar si a eventualelor sporuri
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1