Subiect "clarificare suplimentara" Deschis de Pavelescu Adrian la data: 01/25/2014 2:33pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
clarificare suplimentara
Scris de: Pavelescu Adrian la data: 01/25/2014 2:33pm
In urma cu cateva zile am obtinut de la dvs. un raspuns referitor la data posibilei mele pensionari,pentru care va multumesc.Prezint mai jos intrebarea mea si raspunsul obtinut , rugandu-va sa ma ajutati cu o clarificare suplimentara :
in perioada celor 8 ani de grupa a II-a(exact 8 ani) se aduna un total de cca 30 zile de concediu fara plata(din lipsa de comenzi); v-as ruga sa-mi spuneti cu cat m-ar afecta aceste zile , cu cat s-ar diminua acea perioada de reducere de 6 ani si 6 luni
Datele mele si intrebarea erau :
Gen:M
Data nasterii:07.XI.1956
Stagiul de cotizare:Conform datelor de mai jos:
Grupa I de munca :10 ani si 7 luni (1 sept.1982-1 apr.1993)
Grupa II de munca :8 ani : 1 apr.1993-1 apr.2001
Continuarea contractului de munca in aceeasi firma pana astazi: 1 apr 2001-12 ianuarie 2014
Alte date:
Serviciul militar cu termen redus : 9 luni : oct.1976-iunie 1977
Institutul Politehnic : 5 ani :sept.1977-iulie 1982
Intrebare:Care ar fi data posibilei mele pensionari,inclusiv o varianta anticipata , si cu ce diminuare ?
Raspunsul obtinut a fost :
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 07 noiembrie 2021 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Prin legea 380/2013 stagiul dv in grupa I a fost echivalat cu grupa “conditii speciale”
Stagiul de cotizare lucrat in gr II a fost echivalat cu conditii deosebite
Pentru stagiile de 10 ani si 7 luni in gr I si 8 ani in gr II beneficiati de un spor de vechime de 7 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiile de cotizare asimilate pentru studii universitare si stagiul militar si realizati un stagiu total de cotizare de 43 ani si 11 luni.
Pentru stagiile de 10 ani in conditii speciale si 8 ani in conditii deosebite aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 6 ani si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 58 ani si 6 luni adica in 07 mai 2015.
Re: clarificare suplimentara
Scris de: la pensie la data: 01/27/2014 1:25pm
In urma ultimei precizari stagiile dv in grupele de munca devin
- 10 ani si 7 luni in gr I
- 7 ani si 11 luni in gr II
Deoarece stagiul de cotizare in gr II poate fi completat cu o luna neutilizata la stagiul in gr I raspunsul nu se modifica si ramane :
Pentru stagiile de 10 ani si 7 luni in gr I si 7 ani si 11 luni in gr II beneficiati de un spor de vechime de 7 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiile de cotizare asimilate pentru studii universitare si stagiul militar si realizati un stagiu total de cotizare de 43 ani si 11 luni.
Pentru stagiile de 10 ani in conditii speciale si 8 ani in conditii deosebite (completat cu o luna neutilizata la stagiul de gr I) aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 6 ani si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 58 ani si 6 luni adica in 07 mai 2015.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1