Subiect "Pensie" Deschis de Mihai B. la data: 01/29/2014 3:11am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie
Scris de: Mihai B. la data: 01/29/2014 3:11am
Gen:M
Data nasterii:22.09.1955
Stagiul de cotizare:28 ani si 8 luni in constructii,nu stiu daca pentru constructii se da ceva grupa
Alte date:din martie 2005 pana in prezent pensionat pe caz de boala, grad 2
Intrebare:Pensia pe caz de boala se adauga la vechimea in munca, ca si stagiu de cotizare?
Cand pot iesi la pensie de drept cel mai curand posibil?Care ar fi penalizarea?
Cand as putea iesi de drept, fara penalizare?
Dupa cati ani de pensie pe caz de boala, grad 2, nu trebuie sa mai merg la comisia medicala?
Multumesc anticipat!
Re: Pensie
Scris de: la pensie la data: 01/30/2014 9:51am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 22 septembrie 2020 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Perioada cat beneficiate de pensie de invaliditate de orice grad este asimilata stagiului de cotizare la pensia pentru limita de varsta dar nu se ia in calculul stagiului de cotizare la pensia anticipata partiala.
Nu puteti beneficia de pensie anticipata partiala dupa varsta de 60 ani deoarece nu veti avea stagiul de cotizare de 35 ani fara a lua in calcul perioada cat ati beneficiat de pensie de invaliditate.
Deasemeni nu puteti beneficia de pensie de invaliditate nerevizuibila dupa varsta de 60 ani deoarece nu veti avea stagiul de cotizare de 35 ani fara a lua in calcul perioada cat ati beneficiat de pensie de invaliditate.
Se poate beneficia de pensie de invaliditate nerevizuibila dupa varsta de 60 ani daca medicul expert de la comisia de expertiza a capacitatii de munca va constata ca aveti o invaliditate care a afectat ireversibil capacitatea de munca. Adica nu veti mai putea recapata capacitatea de munca.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1