Subiect "pensie separata" Deschis de Iosif S. la data: 01/29/2014 11:06am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie separata
Scris de: Iosif S. la data: 01/29/2014 11:06am
Gen:m
Data nasterii:18.09.1951
Stagiul de cotizare:complet
Alte date:salariat cu contract de pensie suplimentar/separat direct la casa de pensii
Intrebare:cum se calculeaza pensia in cazul incheierii unui contract direct cu casa de pensii, pe langa pensia cuvenita in calitate de salariat?
Mentionez ca sunt salariat si in acelasi timp si asociat la un SRL. Stiu ca pot iesi la pensie la limita de varsta in anul 2016 ca salariat cu stagiu complet, dar pentru a primi o pensie mai mare doresc da inchei un contract suplimentar cu Casa de Pensii si sa platesc lunar o anumita contributie. As dori sa stiu cum se calculeaza valoarea acestei pensii separate de pensia de salariat.

Multumesc anticipat
Iosif S.
Re: pensie separata
Scris de: la pensie la data: 01/31/2014 2:49am
Nu veti primi o pensie separata pentru contractul de asigurare sociala incheiat cu Casa de pensii ci punctajul pensiei va fi calculat pe fiecare luna lund in calcul sumele pentru care platiti contributie de asigurari sociale (CAS) deci inclusiv suma asigurata prin contract de asigurare sociala..
Calculand separat cresterea pensiei datorata contractului de asigurare sociala veti constata ca eficienta este mai mica decat cea data de depunerea acelorasi sume in un depozit bancar.
In aceste conditii sfatul nostru este sa nu incheiati contract de asigurare sociala cu Casa de pensii daca in acelasi timp sunteti asigurat social prin un contract de munca.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1