Subiect "cand pot sa ies la pensie" Deschis de Cristina la data: 02/01/2014 6:21am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cand pot sa ies la pensie
Scris de: Cristina la data: 02/01/2014 6:21am
Gen: feminin
Data nasterii:06.07.1959
Stagiul de cotizare: 38 ani ( in gr I am lucrat 4 ani si 5 luni si gr II 6 ani si 1 luna si 5 ani 11 luni in conditii deosebite )
Alte date:
Intrebare: la ce varsta pot sa ies la pensie?
Acei 5 ani si 11 luni de conditii deosebite lucrate in procent de 100% se incadreaza in gr I sau in grupa II de munca ?
Re: cand pot sa ies la pensie
Scris de: la pensie la data: 02/03/2014 7:20am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 06 ianuarie 2021 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 6 luni, stagiul complet de cotizare de 31 ani si 6 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Grupele I si II au fost prevazute in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 dupa aceasta data stagiile anterioare in grupa I au fost echivalate cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” iar cele in grupa II cu “conditii deosebite”. Grupa cu care a fost echivalat stagiul dv de cotizare in gr I il puteti afla la angajatorul la care ati lucrat acest stagiu.
Pentru stagiile de de 4 ani si 5 luni in gr I, 6 ani si 1 luna in gr II si 5ani si 11 luni in conditii deosebite beneficiati de un spor de vechime de 4 ani si 9 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 42 ani si 9 luni.
Daca stagiul de gr I de munca a fost echivalat cu conditii speciale pentru un stagiu de 4 ani in conditii speciale si 11 ani in conditii deosebite aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 4 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 57 ani si 6 luni adica in 06 ianuarie 2017.
Daca stagiul de gr I de munca a fost echivalat cu conditii deosebite pentru stagiile de 16 ani in conditii deosebite aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 3 ani si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 58 ani adica in 07 iulie 2017
Aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata la varsta de 56 ani si 6 luni adica in 06 ianuarie 2016.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1