Subiect "pensie europeana cumulata Spania" Deschis de Balasa Beatrice la data: 02/04/2014 6:01am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie europeana cumulata Spania
Scris de: Balasa Beatrice la data: 02/04/2014 6:01am
Gen: feminin
Data nasterii:23.09.1953
Stagiul de cotizare:14 ani si 5 luni in Romania, 4 ani in Spania
Alte date:
Intrebare:Facand referire la pensia europeana cumulata, as dori sa stiu daca aceasta cumulare a anilor in vedere atingerii varstei standard de pensionare este valabila si in Spania, respectiv daca anii din Romania, conform legislatiei spaniole, pot fi adaugati anilor de munca acumulati in Spania pentru atingerea stagiului minim de cotizare de 15 ani, stabilit in Spania....si in acest caz o persoana (femeie) sa poate iesi la pensie in Spania la 61 de ani. Anii cotizati in Spania sunt 4 iar in Romania 14 ani. In acest caz, poate obtine pensie si din Spania , cumulandu-se anii din Romania cu cei din Spania? Multumesc anticipat.
Re: pensie europeana cumulata Spania
Scris de: la pensie la data: 02/05/2014 8:17am
In acordurile bilaterale incheiate intre tarile din UE se prevede recunoasterea reciproca a stagiilor de cotizare realizate in celelalte tari din UE in vederea deschiderii dreptului la pensie.
Deci stagiul de cotizare realizat in Romania va fi recunoscut in Spania in vederea deschiderii dreptului la pensie.
Dar dreptul la pensie se deschide in fuctie de legislatia pensiilor din fiecare tara
In Romania dv conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti deschis dreptul la pensie pentru limita de varsta din data de 23 martie 2013 de la varsta standard de pensionare de 59 ani si 6 luni, stagiul complet de cotizare de 29 ani si stagiul minim de cotizare de 14 ani.
Deci pentru a cere pensie in Romania formalitatile se simplifica deoarece nu trebuie sa mai faceti dovada stagiului lucrat in Spania.
In ceeace priveste legislatia pensiilor din Spania nu va putem ajuta deoarece nu o cunoastem insa repetam : pentru deschiderea dreptului la pensie in Spania se ia in calcul stagiul de cotizare din Romania.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1