Subiect "Acordarea pensiei anticipate" Deschis de Gherman Cristian la data: 02/04/2014 11:45am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Acordarea pensiei anticipate
Scris de: Gherman Cristian la data: 02/04/2014 11:45am
Gen:B
Data nasterii:24/03/1957
Stagiul de cotizare:30 ani si 4 luni (include 1 an si 6 luni stagiul militar si somaj 1 an)
Alte date:12 ani si 8 luni grupa 2 (minerit si lucrari speciale)
Intrebare:Buna Ziua,
Va rog sa imi spuneti cand pot beneficia de pensie anticipata si in ce conditii.
Va Multumesc.
Re: Acordarea pensiei anticipate
Scris de: la pensie la data: 02/05/2014 8:22am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 24 martie 2022 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 12 ani lucrat in gr II beneficiati de un spor de vechime de 3 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiile de cotizare asimilate pentru stgiul militar si somaj si realizati stagiul de cotizare total de 33 ani si 4 luni.
Pentru stagiul de 12 ani lucrat in gr II echivalat cu conditii deosebite, beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 2 ani si 6 luni si puteti sa va pensionati cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 62 ani si 6 luni adica in 24 septembrie 2019 daca pana atunci va completati stagiul de cotizare cu 1 an si 8 luni si realizati stagiul complet de cotizare.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata cu 22,50 %, la varsta de 60 ani adica in 24 martie 2017 daca pana atunci realizati stagiul complet de cotizare fara a lua in calcul stagiul de cotizare asimilat pentru stgiul militar (va lipsesc 3 ani).
Re: Acordarea pensiei anticipate
Scris de: Gherman Cristian la data: 02/06/2014 3:11am
Gen:B

Data nastere:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Va multumesc pentru raspuns. Mai va deranjez cu o intrebare: Am ceva probleme de sanatate, daca ma pensionez medical mai pot sa cotizez la casa de pensii pentru completarea celor 3 ani. Va Multumesc.
Re: Acordarea pensiei anticipate
Scris de: la pensie la data: 02/07/2014 4:19am
Mai puteti cotiza incheind cu Casa de pensii un contract de asigurare sociala si dupa parerea noastra aceasta perioada trebuie sa fie luata in calcul pentru completarea stagiului complet de cotizare fara stagii asimilate. Dar la incheierea contractului de asigurare sociala cereti functionarului de la Casa de pensii sa va confirme acest lucru.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1