Subiect "grupa de munca" Deschis de Tatiana la data: 02/05/2014 7:28am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
grupa de munca
Scris de: Tatiana la data: 02/05/2014 7:28am
Gen:F
Data nasterii:1955
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:In decizia de pensie am urmatoarele stagii de cotizare:
gr.I 9 ani si 3 luni
gr.II 17 ani 1 luna
conditii deosebite 9 ani 3 luni 28 zile
Va rog sa-mi spuneti ce stagiu aferent grupelor rezulta din aceste stagii,mie mi-a iesit 11 ani si cateva luni,iar in decizie am doar 8 ani si 9 luni.
Si va rog sa-mi mai precizati daca "stagiu total de cotizare realizat" intra in calculul pensiei si in ce fel.Mentionez ca am iesit la pensie in 31.07.2010 cu un stagiu complet de cotizare de 27 ani 10 luni.Va multumesc,cu respect! T
Re: grupa de munca
Scris de: la pensie la data: 02/06/2014 3:20am
Asa cum prezentati dv datele exista ceva erori dar nu stim daca nu cumva sunt de citire a deciziei dv de pensionare. Pentru o analiza obiectiva trebuia sa ne dati si precizari privind perioada lucrata de dv.
Stagiul aferent stagiilor in grupele de munca prezentate de dv ar trebui sa fie 11 ani. Stagiul aferent grupelor de munca de 8 ani si 9 luni este calculat numai pentru stagiile in grupele I si II de munca.
Stagiul total de cotizare realizat foloseste numai la deschiderea dreptului la pensie.
La calculul punctajului pensiei folosesc datele care formeaza baza de calcul a punctajului pensiei prezentata pe larg de noi pe site la pagina de la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/baza-de-calcul-a-punctajului-pensiei.php
Re: grupa de munca
Scris de: Tatiana la data: 02/06/2014 8:57am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:ultimul stagiu cel de 9 ani 4 luni este dupa 1 aprilie 2001,am si specificat"conditii deosebite" ci nu gru pa II . Cu stima,T.
Re: grupa de munca
Scris de: la pensie la data: 02/07/2014 4:13am
Am inteles ca stagiul lucrat in condii deosebite este dupa aprilie 2001. Noi am vrut sa va confirmam calculul dv ca fara acest stagiu in conditii deosebite stagiul aferent stagiilor in grupele de munca este de 8 ani si 9 luni iar daca se ia in calcul si stagiul in conditii deosebite stagiul aferent stagiilor in grupele de munca creste la 11 ani
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1