Subiect "drept la pensie din Romania" Deschis de Romana Rosch-Litiu la data: 02/07/2014 10:31am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
drept la pensie din Romania
Scris de: Romana Rosch-Litiu la data: 02/07/2014 10:31am
Gen:F
Data nasterii:23 decembrie 1953
Stagiul de cotizare:14 ani si 4 luni
Alte date: cetatean austriac din 2006
Intrebare:daca benficiez de pensie din Romania si ce demersuri sunt necesare
Re: drept la pensie din Romania
Scris de: Pavel la data: 02/08/2014 2:19am
Gen:F
Data nasterii:12 iunie 1954
Stagiul de cotizare:38 de ani
Alte date:
Intrebare:Este OBLIGATORIE iesirea la pensie la varsta standard de pensionare de 59 ani si 6 luni, avand un stagiu de cotizare mai mare decat stagiul complet de cotizare sau pot prelungi activitatea pana la 62 de ani?
Re: drept la pensie din Romania
Scris de: la pensie la data: 02/09/2014 10:12am
Pentru Romana Rosch-Litiu
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere in Romania aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta din data de 23 iulie 2013 de la varsta standard de pensionare de 59 ani si 7 luni, stagiul complet de cotizare de 29 ani si 7 luni si stagiul minim de cotizare de 14 ani si 2 luni.
Pentru a beneficia de pensie in Romania trebuie sa depuneti un dosar de pensie.
Daca aveti stagiu de cotizare si in Austria beneficiati de o pensie comunitara compusa din doua componente, una pentru stagiul de cotizare din Romania si alta pentru stagiul de cotizare din Austria fiecare calculata conform legislatiei din tara respectiva. In acest caz dosarul de pensionare pentru componenta din Romania se poate depune tot in Austria la institutia care va calculeaza componenta de acolo insa aceasta solutie dureaza un timp mai indelungat.
Trebuie sa va atragem atentia ca in Romania Casa Nationala de Pensii Publice a initiat in urma cu mai multi ani o actiune de scanare a carnetelor de munca in vederea intocmirii unei arhive electronice. Posesorii de carnete de munca trebuiau sa le prezinte pentru scanare, Presupunand ca dv nu ati prezentat carnetul de munca pentru scanare. Prezentarea carnetului de munca pentru scanare la una din Casele de pensii teritoriale poate fi facuta fie personal fie de o alta persoana imputernicita prin procura. Procura poate fi eliberata de ambasada sau un consulat al Romaniei in Austria.
Informatii suplimentare privind pensile pentru pensionarii cu domiciliul in strainatate gasiti pe site-ul
Pentru alte informatii privind pensile comunitare si a actelor necesare puteti accesa site-ul Casei Nationale de pensii din Romania de la adresa :
http://www.cnpas.org/ facand click pe:
“Acorduri bilaterale”
“Integrare Europeana”
“Relatii europene”
Re: drept la pensie din Romania
Scris de: la pensie la data: 02/09/2014 10:13am
Pentru Pavel
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 12 martie 2014 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 9 luni, stagiul complet de cotizare de 29 ani si 6 luni si stagiul minim de cotizare de 14 ani si 6 luni.
La varsta standard de pensionare nu este obligatorie iesirea la pensie insa din punct de vedere al legislatiei muncii (art 56 litera d) din legea 53/2003 Codul Muncii articol modificat prin legea 40/2011) angajatorul are dreptul sa declare incetarea de drept a contractului de munca la varsta standard de pensionare (la dv 59 ani si 9 luni)
Daca nu lucrati ca functionar public angajatorul nu este obligat sa declare incetarea de drept a contractului de munca la varsta standard de pensionare.
Pe de alta parte daca nu lucrati ca functionar public la varsta standard de pensionare puteti sa depuneti dosarul de pensie pentru limita de varsta, angajatorul sa declare incetarea de drept a contractului actual de munca si sa incheie un alt contract de munca si dv puteti cumula salariul cu pensia.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1