Subiect "Pensie comunitara" Deschis de Mati la data: 02/09/2014 2:14pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie comunitara
Scris de: Mati la data: 02/09/2014 2:14pm
Gen:F
Data nasterii:27.01.1955
Stagiul de cotizare:11 ani,4 luni si 13 zile in Romania si 18 ani in Spania
Alte date:3 ani facultatea de subingineri in Romania
Intrebare:La ce virsta ma pot pensiona in Romania? Daca se aduna cei 3 ani de facultate mi-ar lipsi 8 luni pt. a avea stagiu minim necesar de 15 ani.Pot plati asigurarile sociale pt aceste luni?Ca vechime se i-au si anii din Spania?Exista vreo penalizare?In Spania virsta de pensionare e de 65 de ani,si stagiu minim 15 ani.Daca ma pensiones inainte in Romania(daca am rezidenta in Spania,e posibil?)cind implinesc 65 de ani, Spania imi ia in calcul anii din Romania? Fiecare stat plateste partea proportionala?

Va multumesc anticipat pt.raspuns
Re: Pensie comunitara
Scris de: la pensie la data: 02/10/2014 9:54am
In acordurile bilaterale incheiate intre tarile din UE se prevede recunoasterea reciproca a stagiilor de cotizare realizate in celelalte tari din UE in vederea deschiderii dreptului la pensie.
Deci stagiul de cotizare realizat in Spania va fi recunoscut (numai ca vechime) in Romania si invers cel din Romania va fi recunoscut in Spania, in vederea deschiderii dreptului la pensie.
Dreptul la pensie se deschide in functie de legislatia pensiilor din fiecare tara
In Romania conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 27 ianuarie 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani, stagiul complet de cotizare de 30 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Deci pentru a cere pensie pentru limita de varsta, puteti completa stagiul de cotizare pana la stagiul minim cu stagiul asimilat pentru studii universitare si cu stagiul de cotizare din Spania fara a mai plati pentru stagiu suplimentar.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, dar pentru aceasta trebuie sa va completati stagiul de cotizare pentru a realiza un stagiu total de cotizare (in Romania si Spania) de 30 ani fara a lua in calcul stagiul asimilat pentru studii universitare (va lipsesc cca 8 luni). Sfatul nostru este sa nu incercati sa realizati acest stagiu deoarece aveti mai putin de 12 luni pana la data in care veti putea beneficia de pensie pentru limita de varsta fara a fi nevoie sa va completati stagiul de cotizare
Trebuie sa va atragem atentia ca in Romania Casa Nationala de Pensii Publice a initiat in urma cu mai multi ani o actiune de scanare a carnetelor de munca in vederea intocmirii unei arhive electronice. Posesorii de carnete de munca trebuiau sa le prezinte pentru scanare, Presupunand ca dv nu ati prezentat carnetul de munca pentru scanare sa se reglementeze aceasta. Prezentarea carnetului de munca pentru scanare la una din Casele de pensii teritoriale poate fi facuta fie personal fie de o alta persoana imputernicita prin procura. Procura poate fi eliberata de ambasada sau un consulat al Romaniei in Canada.
Informatii suplimentare privind pensile pentru pensionarii cu domiciliul in strainatate gasiti pe site-ul Casei Nationale de Pensii la adresa :
http://www.cnpas.org/portal/media
Unde faceti click pe
-Pensionari cu domiciliul in strainatate Aici gasiti si documentele necesare pentru dosarul de pensie.
- Acorduri bilaterale.
- Relatii europene
Re: Pensie comunitara
Scris de: Bercz Luminita la data: 08/06/2015 11:36am
Gen:
Data nasterii:1952
Stagiul de cotizare:27.5luni-Ungaria
Alte date:2,3luiartist l.profesionist.Circui Giobus.
IanAtrebare:5ani artist liber profesionist
Re: Pensie comunitara
Scris de: la pensie la data: 08/07/2015 10:36am
Pentru Bercz Luminita
Cei care au lucrat in doua tari din Uniunea Europeana primesc o pensie comunitara.
Pensia comunitara este compusa din doua componente calculate conform legislatiei fiecarei tari din UE si ambele componente pot fi transmise la domiciliul pensionarului.
Se iau in considerare stagiile de cotizare din cealalta tara numai din punct de vedere al stagiului de cotizare necesar pentru deschiderea dreptului la pensie
In Romania vi se deschidei dreptul la pensie pentru limita de varsta daca faceti dovada stagiului de cotizare lucrat in Ungaria insa punctajul pensiei se calculeaza numai pentru perioada lucrata si cotizata in Romania.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1