Subiect "cotizare fara loc de munca" Deschis de BENE RODICA la data: 02/10/2014 12:19pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cotizare fara loc de munca
Scris de: BENE RODICA la data: 02/10/2014 12:19pm
Gen:feminin
Data nasterii:26.09.1958
Stagiul de cotizare:38 ani si 2 luni
Alte date:
Intrebare:Buna ziua!Sunt in situatia de a putea iesi la pensie incepand cu luna Noiembrie anul acesta, cu pensie anticipata. As dori sa imi spuneti daca mai este nevoie sa platesc contributia ,tinand cont ca nu mai am loc de munca si nu as dori sa imi cauzeze la iesirea la pensie? Precizez ca am 7ani de grupa a 2-a din cei 38 ani si 2 luni.Va multumesc!
Re: cotizare fara loc de munca
Scris de: la pensie la data: 02/11/2014 6:14am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 26 noiembrie 2019 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 2 luni, stagiul complet de cotizare de 31 ani si 2 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 7 ani lucrat in grupa II beneficiati de un spor de vechime de 1 an si 9 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 39 ani si 11 luni.
Pentru stagiul de 7 ani lucrat in grupa II echivalata cu conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 1 an si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 60 ani si 2 luni adica in 26 noiembrie 2018.
Daca vi se recunoaste de catre Casa de pensi stagiul de 7 ani in gr II si dv aveti stagiul de cotizare de 38 ani si 2 luni si cu sporul de vechime de mai sus depasiti stagiul total de 39 ani si 2 luni nu este nevoie sa continuati contractul de asigurare sociala cu Casa de pensii.
Totusi pentru a fi sigura va sfatuim sa mergeti la ghiseul Casei de pensii cu documentele pe care le aveti pentru stagiul de cotizare pentru a verifica aceste acte.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1