Subiect "stagiu de cotizare in caz de handicap preexistent" Deschis de traistaru mara cristiana la data: 02/10/2014 1:29pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
stagiu de cotizare in caz de handicap preexistent
Scris de: traistaru mara cristiana la data: 02/10/2014 1:29pm
Gen:F
Data nasterii:16.12.1981
stagiul de cotizare:4ani si 3luni
Alte date: handicap grad I cu insotitor din 2003
Absolventa a Facultatii de matematica informatica curs de zi cu durata de 4 ani, absolventa a Facultatii de psihopedagogie speciala curs de zi cu durata de 3 ani
Intrebare: Va rog sa imi spuneti daca indeplinesc conditiile prevazute de lege pentru pensia de invaliditate.Stagiul de cotizare este de 4ani si 3 luni, in conditii de handicap pre existent.
In acest moment beneficiez de indemnizatia de handicap, precum si de insotitor, angajat al primariei. Care drepturi imi vor fi pastrate si care imi vor fi anulate?
Multumesc
Re: stagiu de cotizare in caz de handicap preexistent
Scris de: la pensie la data: 02/11/2014 12:57pm
Conform modificarilor aduse legii pensiilor 263/2010 de catre legea 37/2013 aveti dreptul la pensie de invaliditate daca va prezentati la comisia de expertiza a capacitatii de munca de pe langa Casa de pensii teritoriale si aceasta va incadreaza in unul din gradele de invaliditate. Avand in vedere datele prezentate de dv incadrarea in unul din gradele de invaliditate nu va fi pusa la indoiala.
Din avantajele de care beneficiati in prezent nu veti pierde niciunul.
Din pacate insa avand in vedere stagiul de cotizare mic realizat (din studiile universitare se ia in calcul numai unul) precum si stagiul mic de cotizare potential ce vi se va acorda, pensia de invaliditate va fi mica. Avand in vedere ca mai beneficiati de anumite venituri pensia de invaliditate nu va fi completata cu o pensie sociala sau aceasta din urma va fi mica.
Dar avand in vedere ca veti mai primi ceva in plus fata de ce primiti acum va sfatuim sa faceti acest demers.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1