Subiect "data cand pot iesi la pensie" Deschis de MUNTEANU IONEL la data: 02/12/2014 4:35am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
data cand pot iesi la pensie
Scris de: MUNTEANU IONEL la data: 02/12/2014 4:35am
Gen:M
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:34 ANI
Alte date:GRUPA 1 19 ANI 5 LUNI 5 ZILE.GRUPA A DOUA 15 ANI GRUPA A DOUA.
Intrebare:LA CE DATA POT IESI LA PENSIE?
Re: data cand pot iesi la pensie
Scris de: la pensie la data: 02/13/2014 7:07am
Regretam ca ne cereti data de iesire la pensie fara sa dati data de nastere de care depinde. Pentru a scurta dialogul consideram ca sunteti nascut dupa 01 ianuarie 1950 si in acest caz raspunsul nostru este :
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Prin legea 380/2013 stagiul dv in grupa I a fost echivalat cu grupa “conditii speciale”
Stagiul de cotizare lucrat in gr II a fost echivalat cu conditii deosebite
Pentru stagiile de de 19 ani si 5 luni in gr I si 15 ani in gr II beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 13 ani si 3 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 47 ani si 3 luni.
Pentru stagiile de 19 ani in conditii speciale si 15 ani in conditii deosebite aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 12 ani si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 52 ani si 6 luni
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1