Subiect "stagiul de cotizare" Deschis de Luca Tr. la data: 02/12/2014 5:42am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
stagiul de cotizare
Scris de: Luca Tr. la data: 02/12/2014 5:42am
Gen:M
Data nasterii:12-06-1956
Stagiul de cotizare:39ani de cotizar fara stagiul militar
Alte date:in iulie 1980 am fost admis in scoala militara de ofiteri activi,dar in 01-octombrie 1980 am renuntat la scoala.
Intrebare:1- daca aceasta perioada cat am fost elev al scolii militare este considerata vechime ca perioada de cotizare la pensie.

2- la implinirea varstei de 60 de ani voi avea un stagiul de cotizare de 41ani si 2luni cotizati,diferenta pana la 43 fara stagiul militar se poate plati anticipat pentru a beneficia de o pensie anticipata fara diminuare?
Re: stagiul de cotizare
Scris de: la pensie la data: 02/13/2014 8:09am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, in 12 iunie 2021 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, la varsta de 60 ani.
Perioada scolii militare este considerata stagiu de cotizare asimilat conform art 49 din legea pensiilor 263/2013 si aceasta echivalare nu este conditionata de absolvire nici prin lege nici prin normele de aplicare dar noi avem dubii in recunoasterea ei daca nu ati absolvit scoala.
Completarea stagiului de cotizare se poate face prin incheerea unui contract de asigurare sociala cu Casa de pensii insa aceasta completare nu se poate face anticipat pentruca perioada cat aveti un astfel de contract nu este recunoscut ca stagiu de cotizare daca acest contract este incheiat pe o perioada in care concomitent realizati si stagiu de cotizare ca angajat.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1