Subiect "pensie limita de virsta" Deschis de ignatov vasile la data: 02/12/2014 4:35pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie limita de virsta
Scris de: ignatov vasile la data: 02/12/2014 4:35pm
Gen:masculin
Data nasterii:30/12/1958
Stagiul de cotizare:47ani
Alte date:13 ani si 4 luni grupa speciala 12 si 2luni grupa1 si4 ani si 8 luni grupa2
Intrebare: nu stiu care este motivul pentru care casa de pensii iasi nu-mi elibereaza decizia de pensionare pentru limita de virsta desi am depus cererea de pensionare pentru limita de virsta din decembrie cu nr 146313/23 dec 2013 desi au trecut cele 45 zile calendaristice conform declaratiilor ministrului muncii
as dori sa stiu unde mapot adresa in caz ca nu primesc decizia in termenii legali
Re: pensie limita de virsta
Scris de: la pensie la data: 02/14/2014 3:11am
Nicio Casa de pensii nu respecta termenul legal de 45 zile din cauza birocratiei si a numarului mare de dosare in lucru. In aceasta perioada a crescut foarte mult numarul de dosare in lucru din cauza modificarii indicelui de corectie si al echivalarii tuturor stagiilor de gr I cu conditii speciale.
Daca insistati sa contestati intarzierea prelucrarii dosarului puteti face mai intai o cerere la Casa de pensii dupa care daca nu va satisface raspunsul faceti o contestatie la Comisia Centrala de Contestatii (se depune tot la registratura Casei de pensii). Opinia noastra este insa ca aceste demersuri nu grabesc prelucrarea dosarului.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1