Subiect "Calcul pensie" Deschis de Maria la data: 02/13/2014 1:20am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Calcul pensie
Scris de: Maria la data: 02/13/2014 1:20am
Gen:F
Data nasterii:12.04.1989
Stagiul de cotizare:1 luna
Alte date:
Intrebare:Buna ziua, mi-am bagat dosaru pentru pensia de invaliditate, si am primit decizia medicala, ma incadrez in gradul I de invaliditate.
Nu am nici un an lucrat, am platit doar o luna de zile.
Am terminat masteru.
Va multumesc!
Re: Calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 02/14/2014 3:19am
In cazul dv este important daca prin decizia de pensionare de invaliditate vi se acorda sau nu stagiu potential, pentru care se acorda un punctaj suplimentar fata de punctajul calculate pentru perioada studiilor universitare.
In cazul dv avand o varsta de 24 ani la data depunerii dosarului pentru a vi se acorda stagiu potential trebuie sa aveti un stagiu de cotizare de 3 ani. Perioada studiilor universitare (dupa opinia noatra depaseste 3 ani) este asimilata cu stagiul de cotizare si in acest caz veti primi stagiu potential si punctajul aferent acestui stagiu.
Nu avem datele necesare sa va calculam pensia si site-ul nostru a pus la dispozitie un program de calcul in acest sens.
Daca doriti sa folositi acest calcul reveniti si va vom ajuta. Este important sa stim perioada esxacta a studiilor universitare inclusive masteratul (luna/anul de incepere, luna/anul de terminare)
Re: Calcul pensie
Scris de: Maria la data: 02/23/2014 7:03am
Gen:F
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna ziua,daca doriti sa ma ajutati eu nu reusesc sa folosesc programul de calcul,
Facultatea am inceput in octombrie 2008, 3 ani de studiu, si dupa ce am terminat am continuat masteru 2 ani. din octombrie 2011-2013.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1