Subiect "pensia anticipata partiala" Deschis de gheorghiu mariana la data: 02/13/2014 2:14pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensia anticipata partiala
Scris de: gheorghiu mariana la data: 02/13/2014 2:14pm
Gen:M
Data nasterii:18/10/1952
Stagiul de cotizare:37 si 5 luni
Alte date:
Intrebare:buna seara,tatal meu a depus dosarul ptr pensia anticipata partiala acum cateva zile!intrebarea mea este daca am facut calculul bine la calculator,va fi penalizat cu 33%?.datorita faptului ca mai sunt 44 luni pana cand ar putea iesi normal la pensie!si oadata primit dosarul,ii va fi acceptat?va multumesc!
Re: pensia anticipata partiala
Scris de: blueM la data: 02/14/2014 3:37am
gheorghiu mariana :
Gen:M
Data nasterii:18/10/1952
Stagiul de cotizare:37 si 5 luni
Alte date:
Intrebare:buna seara,tatal meu a depus dosarul ptr pensia anticipata partiala acum cateva zile!intrebarea mea este daca am facut calculul bine la calculator,va fi penalizat cu 33%?.datorita faptului ca mai sunt 44 luni pana cand ar putea iesi normal la pensie!si oadata primit dosarul,ii va fi acceptat?va multumesc!

**********************************
Intrucat indeplineste conditiile de stagiu complet si varsta, are dreptul la pensie anticipata partiala iar penalizarea este asa cum ati calculat dvs. (0,75 X 44 luni = 33%)
Re: pensia anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 02/15/2014 2:37am
Calculul este corect insa este posibil sa fi gresit la calculul numarului de luni.
Tatal dv mai are 44 de luni pana la varsta standard de pensionare de la 18 februarie 2014.
In acest caz este foarte importanta data cererii acestei pensii.
Prevederea legala este ca dosarul sa fie depus in data cand se cere aceasta pensie desi unele Case de pensii accepta unele abateri in aceasta privinta
Daca cererea a fost inregistrata inainte de 18 februarie si se ia in calcul data inregistrarii dosarului nu data de 18 februarie atunci cele cateva zile sunt luate in calcul ca o luna intreaga, se iau in calcul 45 luni si in diminuarea va fi de 33,75%
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1