Subiect "am 38 ani de vechime si varsta de 57 de ani la ce varsta voi putea iesi la pensie" Deschis de busu florea la data: 02/14/2014 2:58am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
am 38 ani de vechime si varsta de 57 de ani la ce varsta voi putea iesi la pensie
Scris de: busu florea la data: 02/14/2014 2:58am
Gen:varsta de iesit la pensie
Data nasterii:14,01,1957
Stagiul de cotizare:20 ani turnatorie,3,5ani gradul 1, 14,5 ani gradul 2
Alte date:
Intrebare:la ce varsta pot iesi la pensie
Re: am 38 ani de vechime si varsta de 57 de ani la ce varsta voi putea iesi la pensie
Scris de: la pensie la data: 02/15/2014 7:43am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 14 ianuarie 2022 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Stagiul dv de cotizare este prezentat confuz. Am luat in calcul 3 ani si 6 luni in gr I de munca si 14 ani si 6 luni in gr II de munca
Grupele I si II au fost prevazute in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 dupa aceasta data stagiile anterioare in grupa I au fost echivalate cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” iar cele in grupa II cu “conditii deosebite”. Grupa cu care a fost echivalat stagiul dv de cotizare in gr I il puteti afla la angajatorul la care ati lucrat acest stagiu.
Nu puteti beneficia de legea 380/2013 deoarece aceasta echivaleaza numai stagiile in gr I de munca de minim 6 ani
Pentru stagiile de si 3 ani si 6 luni lucrati in gr I si 14 ani si 6 luni lucrati in gr II beneficiati de un spor de vechime de 5 ani si 3 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna si realizati stagiul total de cotizare de 43 ani si 3 luni.
Daca stagiul de gr I de munca a fost echivalat cu conditii speciale pentru un stagiu de 3 ani in conditii speciale si 14 ani in conditii deosebite aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 4 ani si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 60 ani si 6 luni adica in 14 iulie 2017
Daca stagiul de gr I de munca a fost echivalat cu conditii deosebite pentru un stagiu de 18 ani in conditii deosebite aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 4 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 61 ani adica in 14 ianuarie 2018
Aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata la varsta de 60 ani adica in 14 ianuarie 2017.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1