Subiect "LIMITA VIRSTA" Deschis de VASILACHE GELU la data: 02/14/2014 3:02am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
LIMITA VIRSTA
Scris de: VASILACHE GELU la data: 02/14/2014 3:02am
Gen:M
Data nasterii:1 02 1959
Stagiul de cotizare:36 ANI GRUPA 2, 23,7 LUNI GRUPA SPECIALA 5ANI SI 8 LUNI
Alte date:AM CERTIFICAT HANDICAP CONFORM LEGII 58
Intrebare:CIND POT SA IES LA PENSIE LIMITA VIRSTA
Re: LIMITA VIRSTA
Scris de: la pensie la data: 02/15/2014 8:00am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca sau stare de handicap, in data de 01 februarie 2024 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Stagiul dv de cotizare este prezentat confuz. Am luat in calcul 5 ani si 8 luni in conditii speciale de munca si 23 ani si 7 luni in gr II de munca
Deasemeni si starea de handicap este prezentata confuz si nu am luat-o in calcul. Pentru a fi luata in calcul trebuie sa precizati gradul de handicap (grav, accentuat sau mediu) si daca acesta a fost dobandit inainte de angajare.
Pentru stagiile de si 5 ani si 8 luni lucrati in conditii speciale si 23 ani si 7 luni lucrati in gr II beneficiati de un spor de vechime de 8 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati stagiul total de cotizare de 44 ani si 6 luni.
Pentru stagiile de si 5 ani si 8 luni lucrati in conditii speciale si 23 ani si 7 luni lucrati in gr II echivalata cu conditii deosebite aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 8 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 57 ani adica in 01 februarie 2016
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1