Subiect "dreptul la pensie" Deschis de groza la data: 02/18/2014 6:02am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
dreptul la pensie
Scris de: groza la data: 02/18/2014 6:02am
Gen:f
Data nasterii:01.07.1955
Stagiul de cotizare:8 ani
Alte date:cei 8 ani sunt in CAP
Intrebare:sotul decedat are o vechime de 11 ani pe cartea de munca si 8 ani in CAP.As dori sa stiu la ce pensie am dreptul (de vechime sau de urmas sau se pot cumula),daca trebuie sa mai contribui cu bani si daca pot depune dosarul in 2015, septembrie.Va multumesc anticipat.
Re: dreptul la pensie
Scris de: la pensie la data: 02/19/2014 1:42pm
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 01 septembrie 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 2 luni, stagiul complet de cotizare de 30 ani si 2 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Dv neavand stagiul minim de cotizare nu puteti beneficia de propria pensie pentru limita de varsta
Nu avem datele necesare pentru a analiza daca dv aveti dreptul la pensie de urmas la varsta standard de pensionare de 60 ani si 2 luni.
Datele necesare sunt :
- Data cand a decedat sotul dv
- Varsta sotului la data decesului
- Cauza decesului : boala obisnuita sau accident de munca sau boala profesionala.
- Cat reprezinta stagiul de 8 ani lucrata de sot la CAP in ani utili. Aceasta poate fi calculata de Casa de pensii daca prezentati un act din care sa rezulte normele anuale realizate de sot in cei 8 ani lucrati la CAP.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1