Subiect "stagiul militar" Deschis de Misca la data: 02/18/2014 7:24am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
stagiul militar
Scris de: Misca la data: 02/18/2014 7:24am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua
Va rog sa ma ajutati cu urmatoare intrebare:
In perioda 15.09.1976 - 16. 07.1977 am fost Elev la Scoala Miliatara de Subofiteri, dupa terminarea scoli am fost trecut in rezerva si in termen de 90 de zile m-am angajat. In cazul angajari in termen de 90 de zile de la terminarea Scoli de Subofiteri, perioada de scolarizare era trecuta la grupa 1 de munca. Va rog sa imi spune-ti daca perioada mai sus mentionata intra pentru scaderea varstei de pensionare,la stabilirea vechimi, la conditii speciale ( grupa 1).
Pe adeverinta primita la terminarea scoli este mentionat "constituie vechime in specialitate" . Mentionez ca in perioada 15 martie 1978 - 15.09.1983 am lucrat si la Penintenciarul Marginei in conditii speciale de munca grupa 1
Re: stagiul militar
Scris de: la pensie la data: 02/19/2014 1:58pm
Perioada scolii militare, daca a fost absolvita, este asimilata stagiului de cotizare si este luata in calculul stagiului total de cotizare si stagiului minim de cotizare in specialitate
Criteriile dupa care se face incadrarea in grupele de munca in sectorul militar nu sunt date publicitatii si nu le cunoastem.
Pentru perioada de 5 ani si 6 luni lucrata in conditii speciale beneficiati de un stagiu aferent de cotizare de 2 ani si 6 luni si beneficiati si de reducerea varstei de pensionare cu 2 ani si 6 luni.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1