Subiect "pensie anticipată parţial" Deschis de Treanţă Rodica la data: 02/16/2009 5:48am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipată parţial
Scris de: Treanţă Rodica la data: 02/16/2009 5:48am
Gen:F
Data nasterii:15.07.1954
Stagiul de cotizare:36
Alte date:
Intrebare:Am început serviciul la data de 30.07.1973 şi aş vrea să ies la pensie anticipată parţial în luna septembrie 2009. Vă rog dacă se poate să-mi spuneţi care este procentul de diminuare al pensiei.
Mai am o rugăminte, se zvoneşte că începând cu luna noiembrie 2009 pensia anticipată parţial se desfiinţează. Este adevărat? Nu aş vrea să fac o greşeală ieşind la pensie anticipată parţial prea devreme.
Cu mulţumiri
Re: pensie anticipată parţial
Scris de: la pensie la data: 02/16/2009 7:51am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta din 15 mai 2014 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 10 luni si stagiul complet de cotizare de 29 ani si 8 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Puteti cere pensie anticipata partiala dupa varsta de 54 ani si 10 luni, cu o anticipare de 5 ani fata de varsta standard de pensionare adica dupa 15 mai 2009 avand indeplinita si conditia ca stagiul de cotizare sa fie peste 29 ani si 8 luni.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza, fata de pensia la limita de varsta, cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare de 30 ani la data pensionarii.
Daca vreti sa cereti pensie anticipate din 01 septembrie 2009 pentru 57 luni anticipare si stagiul mai mare cu peste 6 ani fata de stagiul complet de cotizare pensia va fi diminuata cu 11,4 %.
Nu cunoastem zvonul la care va referiti si va sfatuim si pe dv sa nu-i dati atentie.
Re: pensie anticipată parţial
Scris de: petre.adriana la data: 02/18/2009 8:49am
Gen:frnData nasterii:9.09.1954rnStagiul de cotizare:35 anirnAlte date:2007 am avut dat de comisie handicap accentuat, 2008 mediu rnIntrebare:inca lucrez dar as vrea sa ma pensionez se poate? am operatie cancer mamar in 2007rnrn- in perioada 1974- 1992 am avut un spor de 15% pentru zgomot lucrind la calculatoarele vechi, se ia in calcul? pot iesi mai devreme cu gr.2? sau nu ?rnrnmultumesc pentru amabilitate,
Re: pensie anticipată parţial
Scris de: la pensie la data: 02/20/2009 8:08am
Pentru Petre Adriana
Am mai raspuns la aceste intrebari puse in cele 3 mesaje anterioare. La datele suplimentare furnizate va putem spune ca va puteti pensiona cu pensie de invaliditate daca medicul de la comisia de expertiza va incadreaza in unul din gradele de invaliditate.
In caz contrar ramane varianta de pensie anticipata partiala din 09 iulie 2009.
Nu rezulta ca dv aveti stagiu in gr II de munca daca ati avut spor de zgomot.
Sporul de zgomot se ia in calculul punctajului pensiei.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1