Subiect "pensie de invaliditate" Deschis de popescu maria la data: 02/17/2009 3:23am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie de invaliditate
Scris de: popescu maria la data: 02/17/2009 3:23am
Gen:F
Data nasterii:15.08.1955.
Stagiul de cotizare:
Alte date:Va multumesc pentru raspuns si revin cu unele lamuriri.
La data de 20.X.1992 am primit decizia de pensionare pentru pierderea capacitatii de munca, gradul II , cod.22.
Din acel moment si pana in prezent (2009) gradul de invaliditate nu s-a modificata.
In decizia de pensionare la vechime tatala in munca sunt :7 ani , 10 luni si 5 zile intregit la 8 ani., Grupa a III-a de munca .Nu este trecut stagiul potential acordat si nici ce punctaj. In schimb pe talonul de pensie am punctaj :o,45892 . Val.punct 581,3o.
Conform legii stiu ca la implinirea varstei de 55 dde ani - adica in 2010 , nu mai merg la comisia de expertiza.
Intrebare:Va rog sa-mi spuneti daca pe perioada pensionarii am mai acumulat vechime in munca si cat ; la implinirea varstei de 55 de ani cand nu mai merg la comisia de expertiza ce fel de pensie primesc si cum se calculeaza. Va multumesc.
Re: pensie de invaliditate
Scris de: la pensie la data: 02/17/2009 10:28am
Ne pare rau dar fara datele cerute in raspunsul anterior nu putem sa facem o apreciere corecta a situatiei dv si insistam sa analizati cu atentie decizia de pensionare de invaliditate din 1992 si daca le gasiti ni le transmiteti.
Pe perioada de invaliditate vi se acorda stagiu de cotizare asimilat. Pana in 22 ianuarie 2009 ati realizat un stagiu asimilat de 16 ani si 3 luni care se adauga la stagiul de cotizare de 8 ani care il aveti inainte de pensionare.
Dupa varsta de 55 de ani nu mai sunteti obligata sa va prezentati la comisia de expertiza daca aveti stagiul complet de cotizare de 30 ani realizat, conditie pe care dv nu o indepliniti.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1