Subiect "data iesirii la pensie" Deschis de Nicolae Cornel la data: 05/12/2014 11:59am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
data iesirii la pensie
Scris de: Nicolae Cornel la data: 05/12/2014 11:59am
Gen:Masculin
Data nasterii:17.10.1958
Stagiul de cotizare:37 ani si 6 luni
Alte date:13 ani si 9 luni grupa I de munca( 6 ani S.S.M.R.M. - educator + 7 ani si 8 luni functionar public cu statut special - agent) - actualmente agent la P.M.T. Tichilesti. 4 ani grupa II de munca ( 1 an castig ).
Intrebare: care este data aprox a pensionarii daca limita de varsta la agenti ar fi Sept. 2014?
Re: data iesirii la pensie
Scris de: la pensie la data: 05/13/2014 3:57am
Ati mai pus aceasta intrebare fara a da date precise cu privire la situatia dv actuala si nici acum nu ati dat date suficiente pentru a va da un raspuns corect.
De aceasta data va vom raspunde astfel
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere daca acum lucrati ca functionar public cu statut special aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 17 septembrie 2014, la varsta standard de pensionare de 55 ani si 11 luni, stagiul complet de cotizare de 21 ani si 10 luni daca aveti stagiul minim de cotizare in specialitate de 15 ani si 11 luni.
In mesajul anterior ati precizat ca ati lucrat 20 ani in MI si MJ dar nu este clar statutul dv lucrat in MJ
Daca aveti stagiul minim de cotizare in specialitate de functionar public cu statut special de 15 ani si 11 luni pentru stagiile in grupele de munca precizate aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 6 ani si 6 luni
Daca la data pensionarii nu sunteti agent public cu statut special sau nu realizati stagiul minim de cotizare in specialitate de 15 ani si 11 luni veti putea iesi la pensie pentru limita de varsta fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiile in grupele de munca la varsta de 65 ani sau cu reducerea varstei de pensionare la varsta de 58 ani si 6 luni
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1