Subiect "CAT POT STA LA LOCUL DE MUNCA" Deschis de TINUTA la data: 05/14/2014 1:56am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
CAT POT STA LA LOCUL DE MUNCA
Scris de: TINUTA la data: 05/14/2014 1:56am
Gen:F
Data nasterii:1954. 08.SEPT
Stagiul de cotizare:39 ANI
Alte date:ASSISTENT MEDICAL
Intrebare: (pentru sora mea)Va rog sa mi spuneti ,cand ies la pensie la limita de varsta, si va rog sa mi spuneti,daca sunt obligata sa depun dosarul la data respectiva, sau cat pot sa mai stau sa lucrez in continuare,si sa nu primesc instiintare ca trebuie sa ies la pensie-adica sa fiu obligata ,la o anumita data sa ies.Mentionez ca sunt asistent medical, dar nu stiu daca este si vreo mentiune speciala pentru cadrele medicale, in ce priveste pensionarea.Daca in acest an, pot sa ies la pensie limita de varsta,va rog sa mi spuneti limita maxima ,de depunere dosar.MII DE MULTUMIRI TINUTA
Re: CAT POT STA LA LOCUL DE MUNCA
Scris de: la pensie la data: 05/15/2014 1:34am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 08 iulie 2014 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 10 luni, stagiul complet de cotizare de 29 ani si 8 luni si stagiul minim de cotizare de 14 ani si 8 luni.
Nu exista o prevedere anume in legea pensiilor pentru cadrele medicale.
Dosarul de pensie se poate depune incepand cu data de 08 iulie 2014.
La varsta standard de pensionare nu este obligatorie iesirea la pensie insa din punct de vedere al legislatiei muncii (art 56 litera d) din legea 53/2003 Codul Muncii (articol modificat prin legea 40/2011) angajatorul are dreptul sa declare incetarea de drept a contractului de munca la varsta standard de pensionare (la dv 59 ani si 10 luni)
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1