Subiect "solicitare" Deschis de PALAGHEANU STELIAN la data: 05/14/2014 6:35am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
solicitare
Scris de: PALAGHEANU STELIAN la data: 05/14/2014 6:35am
Buna ziua
Sunt pensionar militar de invaliditate gradul 2 din data de 25.08.2006.
Data nasterii:05 ianuarie 1970
Total stagiu de cotizare realizat=17ani,6luni,26zile
MILITAR=16ani,3luni,10zile
-Cadru militar=13ani,24zile
-conditii deosebite =1an ,9luni,
-conditii normale =11ani,3luni,24zile
-Elev scoala militara=1an,10luni,14zile
-Militar in termen =1an,4luni,2zile
CIVIL cond normale=10luni,9zile
Spor aferent conditiilor de munca =5luni,7zile
Stagiul complet de cotizare =20 ani
Total puncte=21,66948 puncte
Punctajul mediu anual determinat in urma recalcularii=1,08348 puncte
Valoarea punctului de pensie=790,7lei
Total pensie bruta =857lei
Cass=6lei
Total drepturi =851lei
Numarul total de puncte acordate pentru stagiul potential=4,20000
-0,60 puncte pentru gradul 2 invaliditate
-0,40 puncte pentru gradul 3 invaliditate

1) Cum s-a calculat stagiul compet de cotizare ?.In anexa 6 estre trecut 20 ani stagiul minim ,cel complet de cotizare este de 30 ani dar pentru cadrele militare care s-au pensionat in ianuarie 2011.
2) Nu am consemnat in DECIZIA privind revizuirea pensiei, stagiul potential si nu stiu cum s-a calculat Numarul total de puncte acordate pentru stagiul potential=4,20000 (suma cam rotunda cred eu)
3) Care este cuantumul pensiei daca trec la gradul 3 de invaliditate (din cauza obligatiilor militare) si ce avantaje si dezavantaje sunt.
4) Cand ma pot pensiona pentru limita de vasta.
5) Am avut un accident in strainatate si nu m-am putut prezenta la comisia de expertiza medico-militara in anul 2012, ceea ce a dus la sistarea pensiei . Pana s-a facut reancadrarea in gradul de invaliditate a durat 1an de zile,mai pot beneficia de drepturile de pensie cuvenite retroactiv atat timp cat diagnosticul de pensionare si gradul de invaliditate erau aceleasi si inainte si acum de incident.Mentionez ca in strainatate am plecat pentru investigatii medicale datorita faptului ca am fost impuscat in mana dreapta in timpul serviciului militar .Anul care nu am beneficiat de pensie se ia in calcul cand ma pensionez pentru limita de varsta
6) Daca in acest timp cat sunt pensionar de invaliditate am dreptul sa urmez cursurile unei institutii de invatamant care sa ma avantajeze la pensia de invaliditate si la pensia pentru limita de varsta ,deoarece de munca nu am dreptul.
Fata de cele mentionate rog respectuos decideti
VA MULTUMESC
CU RESPECT
Re: solicitare
Scris de: la pensie la data: 05/15/2014 9:51am
1 Recalcularea pensiei dv s-a facut in baza OUG 1/2011 care modifica legea 119/2010 iar stagiul complet de cotizare nu se calculeaza conform anexei 6 la legea pensiilor 263/2010 ci conform art 5 alin (2) din legea 119/2010 sau art 6 alin (2) din metodologia de recalculare a pensiilor militarilor continuta in anexa 3 la OUG 1/2011. In ambele prevederi de mai sus stagiul complet de cotizare este stabilit la 20 ani.
2 Daca vi s-au acordat 4,2 puncte pentru stagiul potential in gradul 2 de invaliditate inseamna ca vi s-a acordat un stagiu potential de 7 ani. Nu avem elementele necesare pentru a verifica modalitatea de calcul a acestuia.
3 Daca treceti la gradul III de invaliditate pensia va scadea pentruca nu vi se vor mai acorda cele 4,2 puncte ci numai un numar de puncte rezultat prin inmultirea stagiului potential ramas (cca 4 ani) cu 0,4 puncte pe an. Deci va rezulta un punctaj total cu cca 3 puncte mai putin iar calculul se va face conform legii pensiilor 263/2010 in care stagiul complet de cotizare este de 30 ani. In acest caz cuantumul pensiei dv va scadea foarte mult.
4. Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 05 ianuarie 2030 la varsta standard de pensionare de 60 ani, stagiul complet de cotizare de 30 ani si stagiul minim de cotizare in specialitate de 20 ani.
5. Drepturile de pensie pe perioada in care aceasta a fost suspendata din cauza neprezentarii la comisiile de experiza medicala din motive inputabile dv nu se mai pot recupera iar perioada cat pensia a fost suspendata nu intra in calculul pensiei pentru limita de varsta.
6, Pe perioada cat beneficiati de pensie de invaliditate aveti dreptul sa urmati cursurile unei institutii de invatamant dar aceasta nu va avantajaza la calculul pensiei de invaliditate sau pentru limita de varsta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1