Subiect "pensie" Deschis de joli la data: 05/14/2014 7:57am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie
Scris de: joli la data: 05/14/2014 7:57am
Gen:f
Data nasterii:1962
Stagiul de cotizare:34ani 3 luni
Alte date:20 ani lucrati in gr 2
Intrebare:buna ziua,cind as putea merge in pensie anticipata,si cu penalizare ,stiu ca am numai 52 ani ,nu exista nici o posibilitate?multumiri
Re: pensie
Scris de: Vlad Georgeta la data: 05/14/2014 9:20am
Gen:Femeie
Data nasterii:25-03-1958
Stagiul de cotizare:38 ani si 10 luni
Alte date:
Intrebare:Pot sa ma pensionez anticipat?si care este penalizarea.

Multumesc
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 05/15/2014 12:42pm
Pentru Joli
Regretam dar nu va putem raspunde la intrebarile dv deoarece in loc sa ne dati data nasterii dati numai anul nasterii asa cum procedeaza multe femei.
Va respectam alegerea dv si va recomandam sa va determinati singura varsta pensionarii cu pensie pentru limita de varsta fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca precum si reducerea varstei de pensionare pentru aceste stagii folosind urmatoarele programe de pe site :
- Varsta pensionarii cu pensie pentru limita de varsta, conform legii pensiilor 263/2010, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca cu programul de la pagina :
http://www.lapensie.com/virsta-pensionare-legea-unitara.php
- Reducrea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca conform legii pensiilor 263/2010 cu programul de la pagina:
http://www.lapensie.com/reducere2.php
Programele de pe acest site pastreaza confidentialitatea deatelor introduse in sensul ca dupa parasirea programului datele sunt sterse automat.
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 05/15/2014 12:44pm
Pentru Vlad Georgeta
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 25 martie 2019 la varsta standard de pensionare de 61 ani, stagiul complet de cotizare de 31 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata. Diminuarea pensiei depinde de data la care o cereti. De exemplu daca o cereti in data de 25 mai 2014 diminuarea va fi de 43,50 %
Noi va sfatuim sa va completati stagiul de cotizare cu 2 luni si daca realizati stagiul de cotizare de 39 ani aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata.
Re: pensie
Scris de: joli la data: 05/15/2014 1:34pm
Gen:f
Data nasterii:1962 ianuarie 27
Stagiul de cotizare:34 ani 3 luni
Alte date:20 ani in gr a 2a....
Intrebare:scuze,nici nu mi-am dat seama ca nu am trecut luna si ziua nasterii,
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 05/16/2014 1:58am
Pentru Joli
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 27 martie 2024 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 2 luni, stagiul complet de cotizare de 32 ani si 6 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 20 ani lucrat in gr II beneficiati de un spor de vechime de 5 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati stagiul de cotizare total de 39 ani si 6 luni.
Pentru stagiul de 20 ani lucrat in gr II echivalat cu conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 4 ani si 6 luni si aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta la varsta de 57 ani si 8 luni adica in data de 27 septembrie 2019.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata cu 4,5 %, la varsta de 57 ani si 2 luni adica in data de 27 martie 2019 daca atunci aveti stagiul total de cotizare sub 40 ani si 6 luni sau la aceiasi varsta aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata, daca va completati stagiul de cotizare cu 1 an si realizati acest stagiu.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1