Subiect "pensie limita de varsta" Deschis de Neagoe Eugen la data: 05/14/2014 10:43am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie limita de varsta
Scris de: Neagoe Eugen la data: 05/14/2014 10:43am
Gen:M
Data nasterii:21.05.1955
Stagiul de cotizare:35 ani,7 luni si 27 zile
Alte date:Mai am 1 an si 3 luni somaj,15 ani si 1 luna in grupa a II a de munca si 1 an si 4 luni stagiul militar.Fac precizarea ca somajul,grupa a II a si armata nu sunt incluse in stagiul de cotizare.
Intrebare:Cand ma pot pensiona la limita de varsta?Dar anticipat?Va multumesc.
Re: pensie limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 05/15/2014 1:30pm
Ati facut o eroare. Stagiul de 15 ani in gr II este inclusa in stagiul de cotizare de 35 ani. Probabil ca ati vrut sa precizati ca sporul de vechme pentru acest stagiu nu este inclus in stagiu de cotizare.
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 21 mai 2020 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 15 ani lucrat in gr II beneficiati de un spor de vechime de 3 ani si 9 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiile asimilate pentru somaj si serviciul militar si realizati stagiul de cotizare total de 41 ani si 11 luni.
Pentru stagiul de 15 ani lucrat in gr II echivalat cu conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 3 ani si aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta la varsta de 62 ani adica in data de 21 mai 2017.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata cu 18 %, la varsta de 60 ani adica in data de 21 mai 2015
Aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata dupa varsta de 60 ani atunci cand va completati stagiul de cotizare si realizati 43 ani fara a lua in calcul stagiul asimilat pentru serviciul militar (va lipsesc 2 ani 4 luni si 3 zile).
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1