Subiect "CALCUL" Deschis de NICOLAE GHEORGHE la data: 05/14/2014 11:40am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
CALCUL
Scris de: NICOLAE GHEORGHE la data: 05/14/2014 11:40am
Gen:M
Data nasterii:1957
Stagiul de cotizare:38
Alte date:
Intrebare:Cum trec in formula de calcul cei 6 ani lucrati in grupa a 2-a
Re: CALCUL
Scris de: la pensie la data: 05/16/2014 3:35am
Pe perioada lucrata in grupa de munca se acorda un punctaj suplimentar care se calculeaza prin majorarea cu 25 % a punctajelor lunare obtinute pe acea perioada.
Deci pentru a va putea calcula noi acest punctaj trebuie sa cunoastem punctajele lunare/anuale obtinute de dv. Acest lucru este posibil daca deschideti un program de calcul pe site si introduceti corect datele.
Am observat ca ati deschis un program de calcul dar in privinta corectitudinii avem urmatoarele observatii :
1- Nu ati introdus sporurile de vechime inainte de 01 aprilie 1992 asa cum explicam noi pe forum la pagina de la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Pentru dv am calculate noi acest spor pe care trebuie sal introduceti in program.
Acesta este :
- Intre august 1980 – august 1983 – 3 %
- Intre septembrie 1983 – iulie1985 – 6 %
- Intre august 1985 – iulie 1990 – 9 %
- Intre august 1990 – martie 1992 – 12 %
Dupa martie 1992 introduceti sporurile primite pentru care prezentati adeverinta de la angajator.
2- Dupa martie 1990 ati introdus aceleasi sporuri si in % si in suma fixa ceiace este gresit
Sporurile in suma fixa nu se refera la cele care au fost introduse in % (programul isi face singur aceste calcule) ci la sporurile primite in suma fixa pentru compensarea cresterii unor preturi pe care salariatii le-au primit sau castigurile obtinute la alti angajatori prin contracte de colaborare sau conventii civile carora nu li se aplica sporurile primite in %.
3- In anii 2001, 2004 si 2013 ati introdus salarii mai mari decat salariile maxime pentru care s-a retinut CAS si pe care le prezentam noi pe site la pagina de la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/limitarea-salariului-luat-in-calculul-pensiei.php
Aceasta eroare nu afecteaza corectitudinea calculului deoarece programul de calcul face automat aceasta limitare.
Dupa ce corectati aceste erori reveniti si ne comunicati perioada lucrata in gr II de munca zi/luna/an si noi va vom calcula punctajul suplimentar pentru aceasta perioada pe care dv il introduceti in pagina de intrare in caseta corespunzatoare.
Re: CALCUL
Scris de: NICOLAE GHEORGHE la data: 05/28/2014 12:35pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Din Sporurile din cartea de munca de tehnicitate se aduna cu sporurile de vechime pe care m-i le-ati calculat?
In adeverinta de la SEMANATOAREA ;in perioada 04.08.1975-23.06.1977 si 11.12.1978-03.05.1983 am fost incadrat i grupa a 2-a de munca in procent de 100%.
CUM se introduce in formula de calcul?
Re: CALCUL
Scris de: la pensie la data: 05/30/2014 12:22pm
Sporurile primite in % se cumuleaza cu cele de vechime.
Dupa introducerea lor reveniti pentru a va calcula punctajul suplimentar pentru stagiul in grupa de munca.
Re: CALCUL
Scris de: NICOLAE GHEORGHE la data: 06/01/2014 4:28am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Am introdus sporurile in % trecute in cartea de munca.
Re: CALCUL
Scris de: la pensie la data: 06/02/2014 8:00am
Pentru perioada indicata a fi lucrata in gr II si datele introduse in program beneficiati de un punctaj suplimentar de 1,34773 puncte.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1