Subiect "suspendare pensie invaliditate" Deschis de cristiana.nicoleta la data: 05/22/2014 8:35am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
suspendare pensie invaliditate
Scris de: cristiana.nicoleta la data: 05/22/2014 8:35am
Buna ziua.Am si eu o problema.Mama,care acum este in varsta de 57 de ani,are pensie de boala de gradul 3,deci cu drept de munca si merge la comisie o data pe an,cu dosarul complet cu analizele aferente.Anul acesta cand s-a prezentat, i-a spus doamna de acolo ca nu e suficient de bolnava,cu toata ca ea are probleme cu inima,iar tensiunea abia o tine in frau cu diverse tratamente,si ca are la dispozitie doar 3 zile sa vina cu dosarul refacut cu multe alte analize,pt ca daca nu ii va taia pensia,care si asa e de doar 350. de lei dupa 20 de ani de munca pe cartea de munca.Eu vreau sa va intreb ce e de facut..pt ca e imposibil ca doar in 3 zile sa faca toate analizele si sa primeasca si rezultatele pt a putea intocmi dosarul?Ce poate face sa nu piarda pensia,pt ca are foarte mare nevoie de ea?va multumesc din suflet
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Re: suspendare pensie invaliditate
Scris de: la pensie la data: 05/23/2014 4:15am
Daca termenul de 3 zile nu a trecut sa se prezinte la data respectiva si sa explice ca nu din cauza dansei nu are analizele efectuate la data ceruta.
Presupunand ca termenul a expirat sa se prezinte cu analizele imediat ce este posibil.
Pentru oricare element referitor la aceasta expertiza care ii afecteaza dreptul la pensie poate face contestatie catre Comisia medicala de contestatii. Contestatia se depune la registratura comisiei de expertiza a capacitatii de munca.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1