Subiect "sporuri neluate in calcul la pensie" Deschis de Dragnea Mihai la data: 05/22/2014 4:20pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
sporuri neluate in calcul la pensie
Scris de: Dragnea Mihai la data: 05/22/2014 4:20pm
Gen:masculin
Data nasterii:09.08.1949
Stagiul de cotizare:41 ani si trei luni
Alte date:S-a solicitat pensie anticipata cu 01.04.2014 iar pensia pt.limita de varsta incepe in iulie 2014.
Intrebare:In decizia de pensie anticipata au precizat ca nu s-a luat in calcul adeverinta cu sporuri desi pe aceasta angajatorul a precizat ca s-a retinut si virat CAS.Cei de la Casa de Pensii fac referire la HG 257/2011.Adeverinta de sporuri se refera la ore in acord si prime perioada 1972-1993.Ref.la regularitatea acesor sporuri, sunt ani in care a primit in fiecare luna sume in acord si ani in care lipseste cate o luna sau 2.Ce pot sa fac in aceasta situatie?
Multumesc pentru atentie si multumesc anticipat pentru raspuns.
Cu stima
Mihai Dragnea
Re: sporuri neluate in calcul la pensie
Scris de: la pensie la data: 05/23/2014 4:53am
Am avut in vedere completarea adusa acestui mesaj prin al doilea mesaj pe care l-am sters.
Trebuie facuta distinctie intre sporuri asa cum se prevede in normele de aplicare ale legii pensiilor 263/2010 aprobate prin HG 257/2011 si asa cu explicam noi pe site la pagina de la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/baza-de-calcul-a-punctajului-pensiei.php
Mai concret inainte de 01 aprilie 2001 :
-Sporul pentru lucru sistematic peste program se ia in calcul daca s-a aplicat sub forma unui spor in % aplicat salariului tarifar
- Plata cu ora a orelor suplimentare lucrate peste program nu se iau in calculul punctajului pensie.
- Sumele castigate prin acord global sau individual nu se iau in calculul punctajului pensie.
- Primele sau participarea la beneficii nu se iau in calculul punctajului pensie.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1