Subiect "ord 50/1990 actualizat" Deschis de Enache Gheorghe la data: 05/23/2014 3:08pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
ord 50/1990 actualizat
Scris de: Enache Gheorghe la data: 05/23/2014 3:08pm
Gen: M
Data nasterii: 1955
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Ordinul 50/1990 a fost actualizat in august 1994 pozitia 104 devenind pozitia 114. De la compartimentul Resurse Umane am primit adeverinta cu grupa de munca pozitia 104 cum a aparut in Monitorul Oficial dar la Casa de pensii imi cer adeverinta cu pozitia 114 actualizata. Cei de la Resurse Umane refuza pe motiv ca actualizarea nu a fost publicata in Monitorul Oficial si nu este legala.
104. Laboratoare sau compartimente de radiologie (personal sanitar superior, personal sanitar mediu ÅŸi personal tehnic).
De 6 luni ma plimb de la o usa la alta si nu rezolv nimic. Cine are dreptate? Va rog sa precizati care este forma legala?
Enache Gheorghe
Re: ord 50/1990 actualizat
Scris de: la pensie la data: 05/24/2014 4:07am
Este adevarat ca actualizarea facuta ordinului 50/1990 care nu a fost publicata in MO a dat multe batai de cap pensionarilor.
Noi consideram ca pentru rezolvarea problemei trebuie sa va adresati Inspectoratului Teritorial de Munca pentru a se cauta cai de gasire a unei formulari corecte a adeventei.
Daca nu rezolvati problema depuneti la registaratura Casei de pensii o contestatie catre Comisia Centrala de Contestatii in care prezentati situatia si cereti acceptarea adeverintei asa cum o formuleaza angajatorul.
Re: ord 50/1990 actualizat
Scris de: blueM la data: 05/26/2014 2:25am
Enache Gheorghe :
Gen: M
Data nasterii: 1955
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Ordinul 50/1990 a fost actualizat in august 1994 pozitia 104 devenind pozitia 114. De la compartimentul Resurse Umane am primit adeverinta cu grupa de munca pozitia 104 cum a aparut in Monitorul Oficial dar la Casa de pensii imi cer adeverinta cu pozitia 114 actualizata. Cei de la Resurse Umane refuza pe motiv ca actualizarea nu a fost publicata in Monitorul Oficial si nu este legala.
104. Laboratoare sau compartimente de radiologie (personal sanitar superior, personal sanitar mediu ÅŸi personal tehnic).
De 6 luni ma plimb de la o usa la alta si nu rezolv nimic. Cine are dreptate? Va rog sa precizati care este forma legala?
Enache Gheorghe

***************************
Daca cei de la Casa de pensii solicita incadrarea in grupa cu acel punct din Ord 50 actualizat in 1994, nu vad care ar fi refuzul celor de la Resurse Umane sa nu faca un efort sa se documenteze in acest sens. Acest Ordin a fost distribuit caselor de pensii si a fost pus in aplicare.

Pct.114/Anexa II/ Ord 50/1990 - actualizat la 31.08.1994
"Laboratoare sau compartimente de radiologie personalsanitar superior, personal sanitar mediu si personal tehnic".
Pct. 115:
"Personalul care lucreaza la intretinerea si rpararea aparaturii de radiologie, fizioterapie si medicina nucleara".
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1