Subiect "Pensie anticipata" Deschis de Gherghina la data: 05/24/2014 11:09am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie anticipata
Scris de: Gherghina la data: 05/24/2014 11:09am
Gen:F
Data nasterii:14Martie 1958
Stagiul de cotizare:24
Alte date:Am lucrat in Cooperativa Arta populara ,Craiova ,Confectii Craiova ,T.M.U.CH.B-Pitesti,sudor electric,Intrerupere pt cresterea copilului 4 ani,somaj si ajutor de somaj ,si pe urma in strainatate ca auxiliar de enfermerie si somaj .Ce trebuie sa fac ca sa pot sti,daca pot sa ma pensionez anticipat si ce acte imi trebuiesc ...am de mers la fiecare loc de munca sau despre ce e vorba si cam cat imi scade pensia ...multumesc .
Intrebare:Unde trebuie sa merg sa ma informez de ce grupa apartin .
Re: Pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 05/26/2014 4:06am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 14 martie 2019 la varsta standard de pensionare de 61 ani, stagiul complet de cotizare de 31 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Situatia dv este foarte complexa si este prezentata foarte sumar asa ca nu putem face o evaluare clara a drepturilor dv.
Daca acum sunteti in Romania trebuie intreprise urmatoarele :
- Sa intrebati la angajatorii la care ati lucrat daca ati beneficiat de stagii in grupele de munca si in mod special la T M U CH B. Daca ati beneficiat de stagiu de cotizare in grupa de munca sa va elibereze adeverinta in acest sens.
- Sa mergeti cu carnetul de munca la Casa de pensii si sa intrebati daca acesta a fost scanat.
- Sa va faceti un calcul précis al stagiului de cotizare in care sa includeti :
La stagiul de cotizare din Romania : perioada lucrata, perioada de somaj si ajutor de somaj (perioada de intrerupere pentru crestere copil nu se ia in calcul daca a fost inainte de ianuarie 2006)
La stagiul de cotizare din strainatate (trebuie sa precizati tara) perioada lucrata si cea de somaj.
Daca reveniti si ne precizati perioadele de mai sus, zi/luna/an, va putem face noi calculul stagiilor de cotizare in Romania si in strainatate.
Pentru a beneficia de pensie anticipata partiala, diminuata, in Romania trebuie sa aveti stagiul de cotizare in Romania cumulate cu cel din strainatate de 31 ani.
Pentru alte informatii reveniti cu precizarile cerute mai sus.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1