Subiect "drepturi castigate in instanta" Deschis de JIVAN VIOREL la data: 05/27/2014 4:23am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
drepturi castigate in instanta
Scris de: JIVAN VIOREL la data: 05/27/2014 4:23am
Gen:m
Data nasterii:1958.09.01
Stagiul de cotizare:38 ani
Alte date:20 de ani grupa I de munca
Intrebare:buna ziua,in urma unui proces civil au fost recalculate drepturile salariale cuvenite luind in considerare alinierea la salariul minim.Am primit suma de bani cuvenita separat de statul de plata,intrebarea mea este daca trebuie sa cer in scris unitatii recalcularea venitului si a cotizatiilor aferente pt aceea perioada ca sa fie luate in calcul la pensionare si cum trebuie sa procedez.Mentiozez ca lucrez la SNFR calatori si in cursul anului 2014 doresc sa ma pensionez.multumesc
Re: drepturi castigate in instanta
Scris de: la pensie la data: 05/28/2014 1:52am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 01 septembrie 2023 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Prin legea 380/2013 stagiul dv in grupa I a fost echivalat cu grupa “conditii speciale”
Pentru stagiul de 20 ani in in gr I beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 10 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiul de cotizare total de 48 ani..
Pentru stagiul de 20 ani in conditii speciale aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 10 ani si va puteti pensiona imediat cu pensie pentru limita de varsta.
Pentru sumele primite ca diferenta de salariu s-a platit CAS.
Nu ati precizat perioada in care ati primit aceste sume.
= Daca le-ati primit inainte de aprilie 2001 pentru a fi luate in calculul pensiei, daca nu s-a facut rectificarea in carnetul de munca, trebuie sa cereti o adeverinta de la angajator care sa dovedeasca aceste sume.
- Daca le-ati primit dupa martie 2001 pentru a fi luate in calculul pensiei nu trebuie sa mai prezentati adeverinta pentruca acestea au fost inregistrate in arhiva electronica a Casei de pensii. Puteti verifica aceasta cerand la Casa de pensii sa va elibereze “Situatia stagiului de cotizare dupa 01 aprilie 2001”.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1