Subiect "plati compensatorii-calcul pesie" Deschis de Neagu Ioana la data: 05/27/2014 9:20am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
plati compensatorii-calcul pesie
Scris de: Neagu Ioana la data: 05/27/2014 9:20am
Gen:
Data nasterii:1958
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Platile compensatorii acordate in baza OU 9/1997 sunt luate in calculul pensiei pentru limita de varsta?
Raspunsurile dumneavoastra la intrebarile mele m-au ajutat in obtinerea deciziei de pensionare. Cu raspunsul dumneavoastra la aceasta intrebare ma clarific daca este necesar sa fac sau nu contestatie la decizie.
Va multumesc.
Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Re: plati compensatorii-calcul pesie
Scris de: la pensie la data: 05/28/2014 4:11am
Din pacate nu avem toate informatiile necesare pentru a va da un raspuns clar si sigur.
Informatiile principale sunt acelea privind perioada in care ati primit aceste plati compensatorii si modul in care s-au platit CAS pentru ele.
Cu unele exceptii dupa aprilie 2001 pentru aceste plati compensatorii s-a platit CAS numai contributia individuala a salariatilor adica cca o treime din contributia totala si in acest caz se ia in calculul pensiei o treime din sumele primite.
Puteti afla mai multe informatii in acest sens de la angajatorul la care ati lucrat sau de la Oficiul Judetean de Ocupare a Fortelor de Munca.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1