Subiect "pensionare anticipata" Deschis de micu marinela la data: 05/27/2014 10:22am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionare anticipata
Scris de: micu marinela la data: 05/27/2014 10:22am
Gen:
Data nasterii:05 noiembrie 1972
Stagiul de cotizare:18 ani
Alte date:lucrez pe sectia de Radiologie si Imagistica de 18 ani, ma pot pensiona anticipat?? si care sunt pirderile sau avantajele mele cu pensionarea anticipata?
Intrebare:anul acsta adica in luna iunie 2014 doresc sa ma pensionez anticipat ,care imi este pensia? si care sunt avantaje si dezavantaje? Cu respect
Re: pensionare anticipata
Scris de: la pensie la data: 05/28/2014 4:44am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 05 noiembrie 2035 la varsta standard de pensionare de 63 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru a beneficia de stagiu de cotizare aferent grupei de munca si reducerea varstei de pensionare trebuie ca locul dv de munca sa fie clasificat in gr I de munca inainte de aprilie 2001 si in conditii speciale de munca dupa aceasta luna. Faptul ca lucrati pe sectia de radiologie nu atrage automat grupa de munca ci conteaza daca locul dv de munca se c incadreaza in grupa de munca
Daca perioada de 18 ani a fost lucrata in un loc de munca incadrat in gr I sau conditii speciale de munca beneficiati de un stagiu suplimentar de 9 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de 27 ani.
Daca perioada de 18 ani a fost lucrata in un loc de munca incadrat in gr I sau conditii speciale de munca beneficiate de reducerea varstei de pensionare cu 9 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 54 ani daca pana atunci va completati stagiul de cotizare cu 8 ani si realizati stagiul complet de cotizare.
Daca perioada de 18 ani a fost lucrata in un loc de munca incadrat in gr I sau conditii speciale de munca pensia anticipata partiala sau anticipata nu sunt avantajoase pentruca le puteti obtine la varsta de 58 ani deoarece anticiparea de 5 ani nu se cumuleaza cu reducerea varstei de pensionare.
In aceste conditii nu mai putem vorbi de estimarea pensiei sau alte comparatii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1