Subiect "Prevederile Decret 378 din 1979" Deschis de Popescu Elena la data: 05/27/2014 3:28pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Prevederile Decret 378 din 1979
Scris de: Popescu Elena la data: 05/27/2014 3:28pm
Gen:F
Data nasterii:07.05.1960
Stagiul de cotizare:27 ani
Alte date:Am lucrat 16 ani intr-o uzina din Industria de aparare. Am studii universitare, curs de zi, durata 5 ani.
Intrebare: Uzina mi-a eliberat o adeverinta in care se specifica faptul ca am beneficiat 10 ani de spor special conform Decret 378 din 1979 si spor de conditii periculoase 8 luni. Va rog sa imi spuneti, in aceste conditii, care este varsta la care ma pot pensiona si care este stagiul complet de cotizare. Multumesc.
Re: Prevederile Decret 378 din 1979
Scris de: la pensie la data: 05/28/2014 7:12am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 07 februarie 2022 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 9 luni, stagiul complet de cotizare de 31 ani si 9 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Puteti beneficia de reducerea varstei de pensionare numai daca aveti lucrat un stagiu de cotizare in grupa de munca. Faptul ca ati beneficiat de sporuri pentru conditiile de munca nu inseamna ca locul dv de munca a fost incadrat in grupa de munca. Din aceasta cauza trebuie sa va interesati la unitatea la care ati lucrat daca locul dv de munca a fost incadrat in o grupa superioara de munca si daca a fost incadrat sa va elibereze o adeverinta in acest sens (adeverinta pentru stagiu in grupa de munca nu pentru spor)
Sporul pentru conditiile de munca ajuta numai la calculul punctajului pensiei.
Daca obtinei adeverinta pentru stagiul in grupa de munca reveniti si va vom analiza data iesirii la pensie.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1